Haliç Kongre Merkezi’ndeki AK Parti Tanıtım Toplantısı’nda aralarında İstanbul’un da yer aldığı 26 kentteki AK Parti belediye başkan adayları duyuruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tek tek açıkladığı adaylar arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum önce "İstanbul muradına kavuşacak" ifadesiyle sezdirildi, ardından resmen belli oldu.

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI AYDIN AYAYDIN OLDU

Erdoğan'ın açıkladığı 26 kent içinde Muğla da yer aldı. Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için Aydın Ayaydın ismi duyuruldu.

Ayaydın'ın 1999'da ANAP'tan, 2011'de de CHP'den milletvekili seçilmesi bilgisi dikkat çekti.

AYDIN AYAYDIN KİMDİR?

Mardin Derik'te 1951 yılında dünyaya gelen Ayaydın, İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nden mezun olmuştur. 1977 yılında Anadoluhisarı Gençlik ve Spor Akademisi’nde iktisat asistanı, 1978 İTİA İşletme Yüksek Okulu ve İTİA Ekonomi Fakültesinde asistan olarak görev almıştır.

1983 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde ekonomi yüksek lisansı yapmış ve 1985 yılında ekonomi doktoru olmuştur.

Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri bölümünde 1986 yılında yardımcı doçent, 1988 yılında doçent ve 1993 yılında ekonometri profesörü ünvanlarını almıştır.

1997-1999 yılları arasında Rekabet Kurumu Başkanlığı görevinde bulunmuştur.

1999 yılında ANAP'tan, 2011 yılında ise CHP'den İstanbul milletvekili seçilmiştir.

AK PARTİ'NİN 26 İLDEKİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün açıkladığı tüm adayların isimleri şöyle:

Artvin: Mehmet Kocatepe

Aydın: Mustafa Savaş

Balıkesir: Yücel Yılmaz

Bingöl: Erdal Arıkan

Bitlis: Nesrullah Tanğlay

Bursa: Alinur Aktaş

Çanakkale: Jülide İskenderoğlu

Çankırı: Hüseyin Filiz

Denizli: Osman Zolan

Düzce: Faruk Özlü

Edirne: Belgin İba

Elazığ: Şahin Şerifoğulları

Erzurum: Mehmet Sekmen

METEOROLOJİK UYARI! SAĞANAK VE KAR YAĞIŞI ETKİLİ OLACAK METEOROLOJİK UYARI! SAĞANAK VE KAR YAĞIŞI ETKİLİ OLACAK

Eskişehir: Nebi Hatipoğlu

Giresun: Aytekin Şenlikoğlu

Isparta: Şükrü Başdeğirmen

İstanbul: Murat Kurum

Kastamonu: Tahsin Babaş

Kocaeli: Tahir Büyükakın

Muğla: Aydın Ayaydın

Ordu: Hilmi Güler

Rize: Rahmi Metin

Samsun: Halit Doğan

Sinop: Yakup Üçüncüoğlu

Tokat: Eyüp Eroğlu

Yalova: Mustafa Tutuklu