ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye'deki ziyareti çerçevesinde Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Vahdettin Köşkü'nde görüşmeye başladı. Görüşmenin ardından Blinken'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmesi bekleniyor.

Blinken ve beraberindeki heyet, Orta Doğu'daki gelişmeleri ele almak üzere Türkiye ve Yunanistan'ı ziyaret etmek üzere İstanbul'a indi. Havalimanında Blinken'ı, Dışişleri Bakanlığı Amerika'dan Sorumlu İkili Siyasi İşler Genel Müdürü Büyükelçi Yaprak Balkan, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, ABD'nin İstanbul Başkonsolosu Julie Eadeh, İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri İlker Haktankaçmaz ve diğer yetkililer karşıladı.

KORHAN BERZEG 345 GÜN SONRA DEFNEDİLDİ KORHAN BERZEG 345 GÜN SONRA DEFNEDİLDİ

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile ABD'li mevkidaşının görüşmesi şu anda devam ediyor. Görüşmenin ardından Blinken'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilmesi planlanıyor.

İstanbul'daki bu görüşmelerde, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları, bölgesel konular ve ikili ilişkilerin ele alınması bekleniyor.

Blinken, Gazze'ye yönelik saldırıların başladığı Ekim ayından bu yana bölge turu kapsamında dördüncü kez ziyaret gerçekleştiriyor. İstanbul ziyaretinin ardından Yunanistan'a geçmesi beklenen Blinken, daha sonra Ürdün, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, İsrail, Filistin ve Mısır'ı da ziyaret ederek temaslarını sürdürecek.