10 Yıldır Süren Aslı Baş Davasında Sanıklar Beraat Etti!

Manken Aslı Baş’ın 2010 yılında işinsanı Ahmet Bayer’ın Bodrum’daki villasında ölü bulunması ile ilgili görülen davada karar açıklandı.

10 Yıldır Süren Aslı Baş Davasında Sanıklar Beraat Etti!

Mankenler kraliçesi Aslı Baş’ın 2010 yılında işinsanı Ahmet Bayer’ın Bodrum’daki villasında ölü bulunması ile ilgili Muğla 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada karar açıklandı. Mahkeme tüm sanıkların beraatına karar verdi.

İki gün süren davaya haklarında müebbet hapis cezası istemi ile dava açılan tutuksuz sanıklar Ahmet Bayer, oğulları Hakan Bayer ve Volkan Bayer ile delilleri karartma suçundan 7,5 yılla yargılanan Murat Umirov, Aslı Baş'ın babası Mehmet Yavuz Baş ile sanıkların yakınları, avukatlar ve  ilk gün Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu katıldı. Sanıklar savunmalarında suçsuz olduklarını belirterek beraatlerini talep etti. Mahkeme heyeti 2 gün süren davada sanıklar ve avukatların son savunmalarını dinleyerek kararını açıkladı.

TÜM SANIKLAR BERAAT ETTİ

Heyet kararında, işinsanı Ahmet Bayer ile oğulları Volkan ve Hakan Bayer'in üzerine atılı kasten öldürme suçundan kamu davası açılmış ise de yüklenen suçun sanıklar tarafından işlendiğinin sabit olmaması nedeniyle ayrı ayrı beraatine karar verdi.

Heyet, davada suç delillerini gizleme ve yok etme suçundan yargılanan Murat Umirov, Ali Sefa Ekin ve Ramazan Demir'in de ayrı ayrı beraatine karar verirken, aynı davada yalan tanıklık suçundan yargılanan Beyhan Kuzugüdenlioğlu Strassner ve Melis Defne Strassner'in de yüklenen suçun sanıklar tarafından işlendiğinin sabit olmaması nedeniyle beraatine karar verdi. Mahkeme, aynı davada suç delillerini yok etmek ve gizlemek suçundan yargılanan Hüsnü Cemal Ergün, Mustafa Ufuk Tan, Sait Hazar ve Veysel Arkan'ın da ayrı ayrı beraatine karar verdi.

Tutuksuz yargılanan sanıkların beraat kararı sonrası Aslı Baş'ın babası ve yakınları karara tepki gösterdi. Baba Baş,  duruşma çıkışında sinir krizi geçirerek göz yaşlarına hakim olamadı.10 yıldır süren davada verilen beraat kararı aileyi isyan ettirdi. Baş'ı bekleyen yakınları teselli etti. Mahkeme çıkışı açıklama yapan Ahmet Bayer ise “8 senenin sonunda iftiralar, yalanlar çok şükür hepsi bitti. Adalet tecelli etti” dedi.

AVUKAT FARUK ZORBA: "BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ"

Davada baba Mehmet Yavuz Baş ile iletişim halinde olan ve bu mücadelesinde destekleriyle acılı aileyi yalnız bırakmayan Kadın örgütleri de davayı yakından takip etti. Karar sonrası Aslı Baş'ın ailesinin avukatı Faruk Zorba, “Yargılanan bütün sanıklara beraat kararı verildi. Sonuç itibari ile mahkeme kararında dedi ki, ‘Aslı Baş öldürülmemiştir, deliler yok edilmemiştir, delilleri yok eden kişiyi de beraat kararı verdi. Onca çelişkiye rağmen onca maddi bulgulara, kamera kayıtlarına, uyuşmayan beyanlara rağmen yalancı tanıklar hakkında da beraat kararı verildi. Ahmet Bayer'in FETÖ'nün 10 kişisinden birisi olan, en üst yönetiminde olan İhsan Kalkavan isimli kişiyi aradığı, yardım istediği, bu yardım çağrısı üzerine Bodrum İmamı Zeki Yağmur'u görevlendirdiğini, Zeki Yağmur'un da bu sanıklarla irtibata geçerek yargılamaya ve yargılamayı etkilemeye dönük girişimler içerisine girdiklerini bütün delileri ile ortaya koyduk. Bizim bu soruşturma dosyamızda yer almayan itirafçı ifadeleri, bizim bu iddialarımızdan bağımsız olarak bir kısım FETÖ'cülerin vermiş olduğu ifadelerde bu telefon kayıtlarının hepsi teyit edildi. Yargılamayı etkilemek için Ahmet Bayer'in bu terör örgütüne para verdiği tespit edildi ve bununla ilgili de Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Bu karardan şunu anlıyoruz. Türkiye'de yok edilmeye çalışılan, o dosyada açığa çıkan çoğu şey halen etkin. Bu davada FETÖ firarisi İhsan Kalkavan başarılı olmuştur. Yani çok şaşırtıcı bir karardı bu. Böyle bir karar beklemiyorduk. Bu karar Bölge Adliye Mahkemesi'nde, istinafta değişecektir. Suçlular cezasını bulacaktır. Bir kadın olan Aslı Baş'ın katilleri, bu hunharca cinayeti işleyenler özgürce dolaşamayacaklardır. Bu işin peşini bırakmayacağız” dedi.

NE OLMUŞTU?

Bodrum'da 21 Temmuz 2010 tarihinde turizmci Ahmet Bayer'in villasında 2003 yılında 'Miss Model Of The World' (Mankenler Kraliçesi) yarışması birincisi olan Aslı Baş ölü bulunmuştu. Gece saat 02.30 sıralarında, turizmci Ahmet Bayer'in Yalıkavak'taki Clup Flipper Tatil Köyü içindeki villasının, 6,5 metre yüksekliğindeki terasından düşerek yaşamını yitirmesi sonrası turizmci Ahmet Bayer, oğulları Hakan Bayer ile Volkan Bayer hakkında 'Kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, yanlarında çalışan Murat Umirov hakkında ise 'Delilleri karartmak ve ortadan kaldırmak' suçundan 7,5 yıl hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Baş'ın ölümüyle ilgili gözaltına alınan Ahmet Bayer'in oğulları Hakan ve Volkan Bayer, sevk edildikleri mahkemece tutuklanmış, Volkan Bayer, daha sonra adli kontrol şartıyla salıverilmiş, tutuklu yargılanan Hakan Bayer de 17 Ocak 2014'te serbest kalmıştı. 10 yıldır davam eden davanın 35'inci duruşmasında mahkeme heyeti kararını beraat olarak açıkladı.

Burcu Keskin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1