BODRUM BELEDİYESİ'NDE MİLYONLUK RANT İDDİASI! SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Muğla'nın Bodrum ilçesinde daha önce de farklı kaçak inşaat, rant iddialarını haberleştirerek gündeme taşımıştık. Yine benzer bir olay yaşanan ilçede, Bodrum Belediyesi bu kez avukata çarptı. Avukat Turgay Özdoğan suç duyurusunda bulundu.

BODRUM BELEDİYESİ'NDE MİLYONLUK RANT İDDİASI! SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Muğla'nın Bodrum ilçesinde rant ve göz yumulduğu iddia edilen kaçak, kanuna aykırı inşaat olaylarının ardı arkası kesilmiyor. Geçtiğimiz günlerde imar yolsuzluğu ile gündeme gelen Bodrum Belediyesi'nde, bu kez yine benzer isimler iddiaların odağında. Avukat Turgay Özdoğan, geçtiğimiz haftalarda İmar ve Şehircilik Müdürlüğü görevinden alınan ve adı imar yolsuzluğu iddialarında da geçen Başkan Yardımcısı Turgay Kaya ve  İmar ve Şehircilik Müdür Vekili görevinden alınan Melike Yapıcı ile proje sorumlusu Mehmet Üzer'den şikayetçi oldu.

Edinilen bilgilere göre, İstanbul'da avukatlık yapan Turgay Özdoğan, Muğla'nın Bodrum İlçesi Karakaya Mahallesinde evi ve otelinin önünün haksız olarak kapatılarak 3. Derece Sit Alanında Bodrum Belediyesi'nin izniyle başlatılan inşaatın durdurulması için Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. Özdoğan'ın şikayetinin ardından inşaat durduruldu, savcılık tarafından soruşturma başlatıldı. Özdoğan Bodrum Kaymakamlığı'na gönderdiği dilekçesinde inşaatın durduğu arazideki konteynırların, demir levhaların da kaldırılmasını istedi.BODRUM BELEDİYESİ 3. DERECE SİT ALANI OLAN DENİZE SIFIR ARAZİYE RUHSAT VERDİ

Avukat Turgay Özdoğan, 3. Derece Sit Alanındaki denize sıfır arazide başlatılan ve hem evinin hem de otelinin önünün haksız ve hukuka aykırı olarak kapatılmasına neden olan inşaatın sadece kendisi için değil kamu için de zarar oluşturduğunu belirtti. Konumundan dolayı, yapılan inşaatın çok rahat milyonlarca dolar gelir oluşturabileceğini ve bu açıdan da rant yaratıldığını söyleyen Özdoğan, arazideki inşaata rüşvet karşılığında izin verilmiş olabileceğini ifade etti.

BODRUM BELEDİYESİ: "DAVA AÇIYORSANIZ AÇIN, MAHKEME BİTENE KADAR RUHSAT VERİLEN İNŞAAT BİTER"

Avukat Turgay Özdoğan, Bodrum Belediyesi'nden hemen şikayetçi olmadığını belirterek mümkün olan her ilişim kanalıyla önce Bodrum Belediyesi'ne ulaştığını ve derdini anlattığını belirtti. Bodrum Belediyesi'nden cevap alamadığını belirten Özdoğan, bunun üzerine Bodrum Belediyesi'ne gittiğini ancak kendisine 'dava açıyorsanız açın. Mahkeme 2-3 sene sürer. O zamana kadar ruhsat verdiğimiz inşaat da biter' cevabı verildiğini ifade etti.

"RÜŞVET SUÇU GERÇEKLEŞMİŞ OLABİLİR, HAKLI VE KUVVETLİ ŞÜPHE VAR"

Bunun üzerine Muğla 3. İdare ve 2. İdare Mahkemeleri'ne imar planının iptali ve hukuka aykırılıkların giderilmesi için davası açtığını ifade eden Avukat Turgay Özdoğan, "Başvuru ve ihtarlarıma rağmen inşaata devam ettiler. Şüphelilerin görevi kötüye kullanma suçunu işledikleri açıkça anlaşılıyor.  Rüşvet suçunun gerçekleşmiş olabileceği yönünde haklı ve kuvvetli şüphe oluşmuştur" dedi.

"BODRUM'A YETERİNCE ZARAR VERMİŞLERDİ, BODRUM KURTULMUŞ OLDU"

Avukat Turgay Özdoğan, şikayetçi olduğu isimlerin, haklarındaki iddialar ve soruşturmadan sonra Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras tarafından görevlerinin değiştirilmesini ise şu sözlerle yorumladı; 

"Bodrum Belediye Başkanı bu iddiaların üzerine görev değişiklikleri yaptı. İmardan sorumlu Başkan Yardımcısı Turgay Kaya'nın sorumluluk alanı değişti. İmar ve Şehircilik Müdür Vekili Melike Yapıcı görevden alınarak, Özel Kalem Müdürlüğünde Proje Koordinatörü yapıldı. Bodrum'a yeterince zarar vermişlerdi. Bodrum daha fazla zarardan kurtulmuş oldu. Suç duyurusunda bulundum. Kıyı kenar kanununa muhalefet, görevi kötüye kullanmadan suçları işleniyor. Adaletin gereğini yapacağına inancımız tam."Fotoğraf Kaynak: SABAH

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2022, 22:47

Metin Gire

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});