BODRUM'DA "60 YIL 60 ESER" RESİM SERGİSİ AÇILDI

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, ressam Devril Erbil'in "60 Yıl 60 Eser" adlı sergisi açıldı.

BODRUM'DA "60 YIL 60 ESER" RESİM SERGİSİ AÇILDI

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, ressam Devril Erbil'in "60 Yıl 60 Eser" adlı sergisi açıldı.Bodrum Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi'ndeki sergide, ressamın seçkin eserleri yer aldı. Farklı teknikler ve malzemeler kullanılarak yapılmış "Şiirsel Soyutlama/İkili Bakış" başlıkları altında sergilenen eserler, sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sergisinin açılış gününün aynı zamanda doğum günü olması dolayısıyla sanatçı Erbil, kendisi için hazırlanan pastayı kesip doğum gününü kutladı.

Ressam Devril Erbil, yaptığı açıklamada, meslekte geçirdiği 60 yılın özetini belirttiği sergisini ilk kez Bodrum'da açtığını söyledi. Erbil, "Bu serginin anlamı, 60 yılın tarafımdan seçilmiş, kendi koleksiyonumdaki eserlerden bir seçkinin sunulmasıdır. Bu sergide değişik teknikler var. Değişik malzemelerle, değişik anlatım boyutlarına ulaşmamı gösteren özgün baskı, marküteri, seramik, metal baskılar, vitraylar hepsinden burada örnekler var." dedi.

Sergide olmasını istediği başka eserlerin ise yurt içi ve yurt dışında koleksiyonlarda, müzelerde bulunduğunu ifade eden Erbil, ileride daha büyük bir sergi için bu eserleri toplayabileceğini kaydetti. Erbil, sadece Bodrum konulu resimlerden oluşan sergi de açmak istediğini belirtti. Sergiyi, 83'üncü yaşa adım attığı günde açtığını söyleyen Erbil, "1959 akademiden mezun olduğum yıldır. O yıldan bugüne kadar sanatın içindeyim. Belki o yıldan öncesinde de sergiler açtım. Ama bir meslek insanı olarak mesleğe duyduğum saygı nedeniyle 60 yılın başlangıcını mezun olduğum tarihten itibaren aldım." diye konuştu.

Ressam Devril Erbil'in "60 Yıl 60 Eser" isimli sergisi, 16 Ekim 2019 tarihine kadar, saat 10.00-22.00 arasında gezilebilecek.

Metin Gire

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner7