Bodrum'da Kiralar 10 Kat Arttı

Pandemi sürecinde Muğla Bodrum'un nüfusu bir anda 2 katına çıkınca kiralık ev fiyatları da 3 yıl içerisinde 10 kat arttı. Bazı otel ve özel sektör çalışanlarının yavaş yavaş Bodrum'u terk ettiği bildirildi. Pek çok kamu personelinin de tayin istediği öğrenildi.

Bodrum'da Kiralar 10 Kat Arttı

Bodrum'da önceki sene 45 metrekare bir evin aylık kirası bin 500 lira ile 2 bin 500 lira arasındayken, bu sene en düşük bir evin kirası 5 bin liraya çıktı. Bu durum karşısında kiracılar mağduriyet yaşamaya başladı.


Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, ev kiralarının yüksek olması sebebi ile Bodrum'da çalışacak kimsenin kalmayacağını dile getirdi. Aras, son dönemlerde kiralardaki artışın ister istemez ilçede hizmet veren memurları, işçileri ve esnafı muzdarip ettiğini söyledi.


Başkan Aras, ''Bu insanlar oturacak ev bulamazlarsa kirayı ödeyemezlerse o zaman Bodrum'da çalışmak istemeyeceklerdir'' ifadesini kullandı.


BAŞKAN ARAS'TAN LOJMAN ÖNERİSİ


"Bodrum'da hizmet veren kamu personellerine lojman yapılsın" şeklinde konuşan Aras "Hazine arazilerinden, Milli Emlak'a ait arazilerden belli bir bölümünün lojman yapılmak üzere kesinlikle kamuya ayrılması lazım" dedi.


Turistlere hizmet eden turizm çalışanlarının şartlarının da iyileştirilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Aras, turizm çalışanları için işletmelere de şu şekilde seslendi:


''Çalışanların konakladıkları yerlerin verdiği hizmete uygun olması lazımdır. Siz turizm çalışanını, dünyanın her yerinden gelen turistlere hizmet eden arkadaşlarımızı bir konteynerde yatırıyorsanız ve hak etmedikleri bir şekilde konaklatıyorsanız bunda da bir problem var demektir.''


Ev sahiplerinden de bir ricası olduğunu aktaran Bodrum Belediye Başkanı Aras, ''Belli kiralarda uzun süredir oturan kiracıları var. Kiracılarını çıkarıp 10 katına 20 katına çıkarıp yeniden kiraya vermeyi düşünmesinler. Bu durumun bir mevzuatı, kuralı ve kaidesi var" ifadesini kullandı.

Kaynak: T24

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2021, 12:01

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER