Şadan Gökovalı Balıkçı'nın El Yazmalarını Başkan Aras'a Teslim Etti

Halikarnas Balıkçısı'nın manevi oğlu, şair, yazar, eğitimci ve rehber Prof. Dr. Şadan Gökovalı, Kabaağaçlı'nın el yazmalarını, Başkanı Aras'a teslim etti.

Şadan Gökovalı Balıkçı'nın El Yazmalarını Başkan Aras'a Teslim Etti

Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın manevi oğlu, şair, yazar, eğitimci ve rehber Prof. Dr. Şadan Gökovalı, yıllardır özenle sakladığı orijinal el yazmalarını, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'a teslim etti.

Balıkçı'nın manevi mirasını yaşatan, eserlerini ölümünden sonra yayımlayan ve tüm kitaplarına önsöz yazan Prof. Dr. Şadan Gökoavlı'yı evinde ziyaret eden Başkan Ahmet Aras'a Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu eşlik etti. Gökoavlı'nın Akyaka'daki evinde gerçekleşen ziyarette ilk olarak Selen Canbazoğlu tarafından, Şadan Gökovalı'nın Cevat Şakir'e yazdığı "Oğuldan Babaya" isimli mektup okundu. Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu tarafından okunan mektubun ardından, Gökovalı, Halikarnas Balıkçısı’nın mektupları ve bazı kitaplar için alınan notlarla dolu çantayı Başkan Aras’a teslim etti.


Kıymetli belgelerin, tasniflendikten sonra Bodrum Deniz Müzesi'nde yer alan Halikarnas Balıkçısı arşivinde sergileneceğini ve Deniz Müzesi arşivine çok değerli katkısı olacağını ifade eden Belediye Başkanı Ahmet Aras, Şadan Gökovalı'yı Bodrum'a davet etti. Halikarnas Balıkçısı'nın, Bodrum'un mavisine mavi, yeşiline yeşil kattığını söyleyen Başkan Aras, "Bodrum'da Cevat Şakir Arboretumu yapmak istiyoruz. Kent Müzemizde Balıkçı'ya çok ciddi bir yer ayırıyoruz. Onun dışında sünger müzesi ve mübadele müzesi için yerlerimiz hazır. Bu müzelerin de her köşesinde Cevat Şakir Kabaağaçlı olacaktır. O açıdan sizlerin bu zamana kadar özenle saklayarak bizlere verdiğiniz bu el yazmaları çok kıymetli" dedi.
Başkan Aras’a teşekkür eden Gökovalı ise eserlerinden bazılarını imzalayarak kendisine hediye etti. Kitaplardan birer sayfa seçen Şadan Gökovalı Başkan Aras'tan o sayfaları kendisi için okumasını rica etti. Başkan Aras, Gökoavalı'nın şiirlerini okurken duygusal anlar yaşandı.

Altar Zeyhan

Burcu Keskin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1