Yazar ve Akademisyen Prof. Yıldız Ecevit Bodrum'daki Evinde Hayatını Kaybetti

Edebiyat üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan, Türk edebiyatının en önemli akademisyenlerinden Prof. Dr. Yıldız Ecevit (75), Muğla'nın Bodrum ilçesinde hayatını kaybetti. Prof. Yıldız Ecevit 75 yaşında vefat etti. Ecevit, Oğuz Atay üzerine yaptığı çalışmalarla dikkat çekiyordu.

Yazar ve Akademisyen Prof. Yıldız Ecevit Bodrum'daki Evinde Hayatını Kaybetti

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Şükrü Çoruk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Yıldız Ecevit'in vefatını üzüntüyle öğrendim. Edebiyat araştırmaları için ufuk açıcı çalışmalar ortaya koydu. Kendisine Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dilerim" dedi.Ecevit'in yarın öğlen Bodrum'un Gölköy Mahallesi Mezarlığı'nda öğlen kılınacak namazın ardından toprağa verileceği öğrenildi.

YILDIZ ECEVİT KİMDİR

1946 Çanakkale doğumlu olan Yıldız Ecevit, Çamlıca Kız Lisesi'nin ardından İstanbul Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını Hacettepe ve Ankara Üniversiteleri'nde tamamlayan Ecevit, Türk- Alman edebiyatı karşılaştırmaları yaptı. 1986- 2000 yılları arasında Ankara Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan Ecevit, 1996 yılında profesör olurken, Ankara ve Bilkent Üniversiteleri'nde Alman Edebiyatı, Avangard Edebiyat ve 20. yüzyıl dünya romanı alanlarında dersler verdi.

Ecevit'in Eserler İse Şu Şekilde:

Kozmik Komedya (2021), Ben Buradayım (2005), Türk Romanında Postmodernist Açılımlar (2001), Orhan Pamuk'u Okumak (1996), Bozkır Kurdu'nun Düş Yolculukları/ Hermann Hesse (Derleme) (1994), Kurmaca bir Dünyadan (edebiyat incelemeleri) (1992), Intellektuellenproblematik bei Max Frisch und Oğuz Atay (1990), İsviçre-Alman Edebiyatı (1990), Flissengen Haritada Yok/Maja Beutler (Çeviri) (1990) Oğuz Atay'da Aydın Olgusu (1989)

Son dakika haberi... Yazar ve akademisyen Prof. Yıldız Ecevit hayatını kaybetti
Son dakika haberi... Yazar ve akademisyen Prof. Yıldız Ecevit hayatını kaybettiKaynak: DHA Fotoğraf: ntv

Haber48


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER