BODRUM'DA BU İNŞAATLAR YASAĞA RAĞMEN YÜKSELİYOR BODRUM'DA BU İNŞAATLAR YASAĞA RAĞMEN YÜKSELİYOR

Türkiye’nin önemli tatil merkezlerinden Bodrum’da her yıl turizm sezonunda beyaz kum furyası bu yıl da devam etti. Gölköy Mahallesi Demirbükü mevkisinde lüks villaların olduğu bir sitenin önündeki sahile beyaz kum getirildi. Beyaz kumun bir kısmı sahilin bir bölümüne serilirken, sahilin kalan bölümlerinde kum yığınlarının henüz serilmediği gözlendi. Sahilde küçük bir iş makinesinin de hazır beklediği görüldü.

İhbarın ardından Bodrum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Kumu döktüğü belirlenen MESA Sitesi’ne sahile doğal olmayan malzeme dökmek ve çevre kirliliğine neden olmaktan Kabahatler Kanunu 41/4 maddesi gereği en üst limitten cezai işlem uygulandı. Uygulanan cezanın 106 bin TL olduğu öğrenildi. Ayrıca kumun kaldırılması için 2 gün ikaz tutanağı düzenlendi, konu ile ilgili tutanak tutularak ilgili birim ve kurumlara sevk edildi.

BODRUM BEYAK KUM TEHDİDİ ALTINDA

Öte yandan, Bodrum Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Mir Bahattin Demir, daha önce yaptığı açıklamada beyaz kum kabusuna dikkat çekmişti. Yaklaşık 183 kilometrelik kıyı şeridi bulunan Bodrum Yarımadası'nın ‘beyaz kum’ merakı nedeniyle tehdit altında olduğunu söylemişti.

"Kimi işletmeler kuvars kumu döküyor. İşletmelerinin önünde gördüğümüz beyaz kum, kuvars tozundan elde ediliyor. Uzmanların yaptıkları araştırmalara göre kuvars tozları, slikozis hastalığına yol açıyor ve kıyı habitatı üzerinde olumsuz etkiye sahip. Özellikle fok balıkları, bu beyaz alana çıkıp, güneşlenmek istiyor. Fokların, kuvars tozuyla beyazlaştırılmış kumda yaptıkları doğumlarda gördük ki prematüre doğum sayısı daha fazla. Özellikle kuvars tozunun çocuklarda işitme sorunları oluşturduğu, suyla beraber bu tozu yutanların akciğer kanserine yakalanma riskinin arttığı ortaya çıktı. Dalgaların denize sürüklediği beyaz kum, sualtı habitatını olumsuz etkiledi. Deniz çayırları (Posidonia Oceanica) bizim oksijen kaynağımız. Bu kumların artmasıyla birlikte bitkileri de kaybetmeye başladık.”demişti.

'MALDİVLER SAHİLLERİNE BENZETMEK İSTİYORLAR'

Maldivler'deki sahillere benzetmek için Bodrum’u kuvars tozu ile dolduranlara tepki gösteren Demir, "Plajlara beyaz görüntü vermek istiyorlar. Bunu yapan işletmelere sesleniyoruz; Lütfen bu tehlikeli kimyasal yollardan elde edilen tozları dökmeyin. İnsan sağlığını tehdit ediyorsunuz, doğal hayatın döngüsünü bozuyorsunuz. Bizim Bodrumumuz Maldivler değil. Kendi kumumuz ve güneşimiz zaten çok güzel. Vatandaşlarımız da sağlıkları için kuvars tozundan elde edilen beyaz plajlara rağbet göstermesin. Ayrıca, deniz ekosistemine büyük zarar veriliyor. Maldivler'deki görüntünün benzerini kuvars tozu sağlıyor. Ayaklarına kurşun sıkıyorlar. Buraya gelen turist, mermer tozu ve kuvarsın sağlığa zarar verdiğini çok iyi biliyor. Bunları gördüklerinde, tatil için gelmeyeceklerdir. Bir yandan sürdürülebilir yaşamı yok ettikleri gibi turizmi de baltalıyorlar.” İfadelerini kullanmıştı.