Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Haber 48

Büyükelçi Berger, Fethiye’de AB projeleri sergisini açtı

Büyükelçi Berger, Fethiye’de AB projeleri sergisini açtı
82 Okunma
11 Şubat 2019 - 14:31

AVRUPA Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, eşi Marilena Georgiadou ile birlikte Muğla’nın Fethiye ilçesinde, AB Projeleri ile ilgili sergi açılışına katıldı.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, eşi Marilena Georgiadou ile birlikte geldiği Fethiye’de ilk olarak Kaymakam Muzaffer Şahiner’i ziyaret etti. Kaymakamlık makamındaki ziyarette günün anısına karşılıklı hediyeler sunuldu. Samimi bir havada geçen ziyarette Muzaffer Şahiner, Fethiye hakkında bilgiler aktardı. Kaymakam Şahiner, “Fethiye bir turizm bölgesi. 3 bin 552 İngiliz vatandaşını Fethiye’de misafir ediyoruz. Yaz döneminde çok daha fazla Avrupa ülkesinden turist alıyoruz. Geçtiğimiz yıl Fethiye olarak 1 milyon turisti ağırladık. Eğitim alanında AB projeleri kapsamında geldiğiniz Fethiye’de eğitim hakkında da bilgi vermem gerekirse; 104 okulumuz, 29 bin öğrencimiz, 2 bin 300 öğretmenimiz bulunmaktadır. AB Projeleri kapsamında Fethiye’de 24 proje yapıldı. 837 bin euro ödeme gerçekleştirildi” dedi.

AB Büyükelçisi Christian Berger, kış döneminde gördüğü Fethiye’yi çok güzel bulduğunu belirterek, “Avrupa’da emekli olup buraya gelen ve yaşayanları biliyoruz. Geleceğe yönelik ne gibi şeyler yapabilirizi ve projeleri belirleyeceğiz. Ayrıca gerçek hayatta insanlar bu projelerden neler elde etti onları da göreceğiz” dedi.

AB Büyükelçisi Christian Berger, ardından bağımsız Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’yı ziyaret etti. Berger, Saatcı’ya Türkiye’deki AB projelerinden hayata geçirilmiş ürünlerden oluşan bir hediye paketi sundu.

Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi’ne geçen Büyükelçi Christian Berger Fethiye’deki okullardan çeşitli dönemlerde AB Projesi başvuruları kabul edilen 24 projeden 13’ünün yer aldığı serginin açılışını gerçekleştirdi. Serginin açılışının ardından, ‘Otelcilikte Diyet Mutfak Uygulamaları’, ‘Mistik Güçlerden Uzak Epilepsi’, ‘MS (Multipl Skleroz) Hastalığı’, ‘Hoşgörü’, ‘Yenilenebilir Enerji’ ve Leonardo Da Vinci Hareketlilik Projesi gibi 13 ayrı AB projesi stantları gezildi.

Serginin açılış töreninde konuşan Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, “AB projesi ile Fethiye’de 24 projenin uygulandığını, 13 ilçe içerisinde TÜBİTAK Projeleri’nde de Fethiye’nin birinci olduğunu belirtti. Şahiner, Fethiye üniversiteye öğrenci yerleştirmede, en fazla proje hazırlamada, Muğla’daki 13 ilçe içerisinde birinci durumdadır. Bundan sonra da yeni projeler hazırlayıp sunacağız” diye konuştu.

Büyükelçi Christian Berger de konuşmasında, “Buraya baktığım zaman birçok projen ile Türk insanının geleceğine yatırım yapıldığını görüyoruz. AB projeleri de Türk insanının geleceğine yatırım için hazırlanıyor. AB dışında da eğitime ayırdığımız bütçe bu yıl yine oldukça artmış durumdadır. ERASMUS projelerini önemsiyoruz. Bu projelerle yeni fikirler var mı bunu duymak istiyoruz” dedi.

 
Muğla Haber 48
Muğla Haber Grubu
Gruba Katıl
Muğla\'dan En Güncel Haberler
 

31 Mart Yerel Seçimlerinde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Kim Olur?

Yaklaşan 31 Mart yerel seçimlerinden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı kim olur anketimiz 03.03.2019 tarihinde son bulacaktır. Katılımlarınızı bekliyoruz.

Bu anketin açık olma tarihi: 03-03-2019 - Kalan süre:1 hafta

  • BAĞIMSIZ - Behçet Saatçi --> 2
  • CHP - Osman Gürün --> 0
  • DP - Mehmet Kocadon --> 1
  • CUMHUR İTTİFAKI - Mehmet Nil Hıdır --> 1
Gönder
Sonuçlar
 
Muğla Haber 48
Muğla Haber Grubu
Gruba Katıl
Muğla\'dan En Güncel Haberler
 
KÖŞE YAZARLARI
Bu Site Muğla Web Tasarım tarafından yapılmıştır

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haberayturk.com adresine aittir. Haberlerin ve görsellerin izinsiz kopyalanması yasaktır.

DMCA.com Protection Status