Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya’da Akyazı Recep Tayyip Erdoğan Spor Kompleksi Açılış Töreni’nde açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, TCG Anadolu’ya değinirken “14 Mayıs’ta bu görevi bize vermeniz halinde 2. adım, bu uçağın 2 kat büyüklüğündeki uçağın ön görüşmelerini belli ülkelerle yaptık. Onun 2 kat büyüklüğündeki uçak gemisini de inşallah yapacağız” açıklamasını yaptı.

Muhalefetin ekonomiye yönelik eleştirilerine yanıt veren Erdoğan, “Şu anda enflasyonda sıkıntımız var, eyvallah ama biz faizi 8,5’a düşürdük” dedi.

MUHALEFETE ‘DEPREM BÖLGESİ’ TEPKİSİ

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Sakarya 14 Mayıs’ta muhalefete dersini verecek. 21 sene değil, 40 yıl dik durduk. Bu millete efendi değil, hizmetkar olmaya geldik.

2

Bu yıl depremler nedeniyle Ramazan ayını ve bayramı buruk karşıladık. Deprem bölgesindeki vatandaşlarımızı asla yalnız bırakmadık. Bugüne kadar Cumhur İttifakı olarak 4-5 kez deprem bölgesine gittik, birileri ise turist olarak gitti. Biz iş yapmaya gittik.

Türkiye bugün 1999’a göre her bakımdan fersah fersah ileride bir ülke olarak 6 Şubat depremlerinin yaralarını daha hızlı sarıyor. Depremin 75. gününde ilk köy evlerini teslim etmeyi başaracak bir süratle çalıştık.

‘KENTSEL DÖNÜŞÜM’ MESAJI

İstanbul’da riskli konutunu dönüştürmek isteyen vatandaşlarımıza dönüşüm bedelinin yarısını hibe olarak veriyor, kalan yarısına da çok uygun şartlarda borçlanma imkanı getiriyoruz. İnşallah her yıl 300 bin konutu bu şekilde dönüştürerek 5 yılda İstanbul’daki riskli yapıların tümünü yenilemeyi hedefliyoruz. Ülkemizin tamamındaki riskli yapıları dönüştürecek çalışmaları da ihmal etmiyoruz.

3

“BU 7’Lİ MASA İYİCE DAĞITTI”

“Bay bay Kemal Londra’daki tefecilerden 300 milyar dolar getirecekmiş veya getirmiş. Eroin, esrar kaçakçılarının paralarını buraya getirecekmiş. Bay bay Kemal’in işi ya Kandil’deki teröristlerle, bu teröristlerin parlamentodaki uzantılarıyla… O kapalı kapılar arkasında acaba ne görüştü? Açıklayamaz. Diyarbakır’da 51 vatandaşımızın ölümüne neden olan Selo’yu çıkaracakmış. Terörist başı Öcalan’ı çıkaracakmış. Bu ülke terör devleti değil. Türkiye asla bu terör örgütlerinin oyuncağı değil. Bay bay Kemal bunları söylerken bayan Meral ne söylüyor? Aykırı bir ifadesi var mı? Bu 7’li masa iyice dağıttı.

TCG ANADOLU İLE İZMİR’DEN FARKLI MESAJLAR VERECEĞİZ”

TCG Anadolu gemimizi İzmir’e uğurlayacağız. Şöyle 1 hafta 10 gün de İzmir’de kalmasında fayda var. Fazla teferruata girmeyeyim. İnşallah oradan TCG Anadolu ile farklı mesajlar vereceğiz. TCG Anadolu’ya maket gemi diyen bu 7’li masanın mensuplarına en güzel cevabı şu ana kadar bu gemimizi ziyaret eden 70-80 bin kişi verdi. Bu insanlar saatlerce kuyrukta beklediler.

“TCG ANADOLU’NUN 2 KAT BÜYÜĞÜ İÇİN BELLİ ÜLKELERLE GÖRÜŞMELER YAPTIK”

İnşallah 14 Mayıs’ta bu görevi bize vermeniz halinde 2. adım, bu uçağın 2 kat büyüklüğündeki uçağın ön görüşmelerini belli ülkelerle yaptık. Onun 2 kat büyüklüğündeki uçak gemisini de inşallah yapacağız. Böylece mavi denizlerde bizim uçak gemilerimiz çok daha farklı bulunacak.

Gabar’da 1 milyar dolarlık doğal gazı bulduk. Onu da çıkartacağız.

Aile ve Gençlik Bankası’nı kuruyoruz. Kaynağını nereden bulacaksınız diyenlere cevap… Bay bay Kemal kaynağını eroinmanlardan, esrarkeşlerden buluyor. Biz kaynağını Karadeniz doğal gazı gibi ülkenin doğal zenginliklerinden alacak bu bankayla aile kurumunu güçlendirecek pek çok çalışmanın finansmanını buradan gerçekleştireceğiz. Norveç kendi petrolünün belli bir oranını rezerv olarak kullanır ve gençliğine onu tahsis eder. Benzerini biz ülkemizde yapacağız. İsteyen her ev hanımımız oldukça kolay şartlarda emekli olarak kendi gelirine sahip olacak. Gençlerimizin hayata başlarken attığı her adımda yanında olacağız.

GENÇLERE ‘VERGİSİZ CEP TELEFONU VE BİLGİSAYAR’ VAADİ

Eğitimin her seviyesinde burs imkanlarını genişleteceğiz. Üniversiteye yeni başlayan gençlerimize 1 kez vergisiz cep telefonu ve bilgisayar alma hakkı tanıyacağız.

“ENFLASYONDA SIKINTI VAR AMA FAİZİ 8,5’A DÜŞÜRDÜK”

‘KAÇ ŞİRKETİN NE KADAR VERGİSİNİ SİLDİNİZ?’ ‘KAÇ ŞİRKETİN NE KADAR VERGİSİNİ SİLDİNİZ?’

CHP’nin sözcüsü, İYİ Parti’nin Merkez Bankası’ndan gelme adamı, bunların ikisi dediler ki ‘Hükümet IMF’den borçlanma yapmalı.’ Gizli kapaklı arka kapılarda görüşme yaptılar. O günden bugüne biz IMF’den 1 kuruş almadık. Onlar bize faizi artırmayı telkin etti, ben ise ‘Biz faizi düşürmeye devam edeceğiz’ dedim. Şu anda enflasyonda sıkıntımız var, eyvallah ama biz faizi 8,5’a düşürdük. Enflasyonu kalıcı olarak tek haneli rakamlara düşürecek adımları atmaya devam ediyoruz. 14 Mayıs’tan sonra özellikle gıdada her türlü yanlış yola gidenlere, yapacağımız yasal düzenlemelerle gereken dersi vereceğiz.”

Kaynak:NormHaber