Datça'da Tecavüz Faili Serbest Bırakıldı

Muğla Datça’da tecavüz faili Orçun G. isimli erkek, mahkemeye çıkarılmadan serbest bırakıldı.

Datça'da Tecavüz Faili Serbest Bırakıldı

Muğla’nın Datça ilçesi Mesudiye Mahallesi’nde 2 ay önce bir kadına tecavüz eden Orçun G. isimli erkek ilk duruşması dahi yapılmadan adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Failin hangi gerekçe ile serbest bırakıldığı i ise öğrenilemedi.Buna karşı Datça Kadın Platformu ve Datça Kent Konseyi Kadın Meclisi, Datça Adliyesi önünde eylem yaparak açıklama yaptı.

Kadın Meclis’i yaptığı açıklamada, güç ve erkin kötüye kullanımının şiddet olduğunu belirterek, şunlara dikkat çekti: “Kadına karşı şiddet ise eril dünyanın bir göstergesidir. Kabul etmiyoruz! Kadına karşı her türlü şiddetin her zaman karşısındayız! Ama özellikle kadına karşı cinsel şiddeti meşrulaştırmak, olağan hale dönüştürmek, cezasız bırakmak hatta ödüllendirmek asla ama asla kabul edilemez.”

“Erkeğin sırtı sıvazlanır gibi, cinsel şiddet faillerini cesaretlendiren kararları kabul etmiyoruz” denilen açıklamada şunlar ifade edildi: “Bizler, bu devletin bir hukuk devleti olduğunu hissetmek ve görmek istiyoruz! Hatırlatalım! Cinsel şiddete maruz bırakılan kadın arkadaşımızın beyanı esastır! Onarıcı, iyileştirici ve adalet duygusunu tahsis eden bir yaklaşım olmadıkça gerçek değil erkek adalet olur. Biz inatla, ısrarla, umutla gerçek adalet talep ediyoruz. Onarıcı adalet istiyoruz! Benzer bir olayın tekrarlanmaması için garanti istiyoruz! Cinsel şiddete maruz bırakılan kadın arkadaşımızın yanındayız.”

Kadınlar, hem sanal medya hesaplarında hem de Pazartesi günü eylem yapacaklarını duyurdu.

Kaynak: Bultenler

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2021, 11:01

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER