Ege Denizi'nde Yunanistan’ın volkanik adası İncirli volkanında 1887 yılında yaşanan patlama, 2021 yılında yaşanan sismik hareketlilik ve yer deformasyonu gibi belirtilerin bu volkanın halen aktif olduğu yönünde belirtiler taşıdığı açıklandı.

TRUMP'A SUİKAST GİRİŞİMİ; KULAĞINDAN VURULDU! SALDIRGAN MATTHEW CROOKS ÖLDÜRÜLDÜ TRUMP'A SUİKAST GİRİŞİMİ; KULAĞINDAN VURULDU! SALDIRGAN MATTHEW CROOKS ÖLDÜRÜLDÜ

Ege Denizi'nde 1887 yılında Yunanistan’ın İncirli (Nısyros) adasında bir volkanik patlama oluştuğunu hatırlatan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Gonca Kuşcu, “Güney Ege aktif volkanik yayı Yunanistan’ın Mora yarımadasından başlayarak bir yay şeklinde doğuya doğru hemen Bodrum ve Datça açıklarında İstanköy, İncirli ve Sakarcılar volkanik sisteminde bitecek şekilde uzanmaktadır. Bu İstanköy adasının hemen güneyinde 161 bin yıl önce deniz altında meydan gelen bir patlama ile Kos İgnimbiriti adı verilen ve 110 km3 hacme ulaşan, dolayısıyla volkanik patlama indisi olarak da 7’ye karşılık gelen bir patlama çevre adalarda Tilos gibi, Kilimli gibi, Halki gibi yine denizde Datça-Bodrum yarımadalarında depolanmıştır. Biz Datça’da bu istifi onlarca metre kalınlıkta olduğunu görüyoruz. Bodrum’da ise biraz daha ince istifler görüyoruz. Yine sistemin ikinci aktif üyesi İncirli volkanı daha sonra gelişmeye başlamıştır. İncirli volkanı en genç ürünlerini 18 bin yıl önce vermiştir. Ancak 1887 yılında herhangi bir volkanik ürün üretmese de bir volkanik patlama olmuştur. Yine sıcak su çıkışları, magmatik gaz, sismik hareketlilik en son 2021 yılında yaşadığımız sismik hareketlilik yer deformasyonu gibi huzursuzluk belirtileri bize bu volkanın aktif olduğunu hatırlatmaktadır. Bu sistemin en genç üyesi Sakarcılar volkanı ise çok yaşlandırılmamakla birlikte en genç ürünleri 8-10 bin yıl olarak yaşlandırılmıştır. Biraz önce incirli volkanından bahsetmiştim. Bizim yaptığımız çalışmalarda Datça yarımadasında hemen Kos İgnimbriti üzerinde depolanan ve 3,5 metreden yarımadanın içlerine doğru 55 sentime kadar değişen kalınlıklarda istifleri olduğunu da gördük. Biz bu birimi 134 bin yıl olarak yaşlandırdık. Bu da o birim için gerçekleştirilen ilk yaşlandırmadır ” şeklinde bilgiler paylaştı.

Kaynak: iha