Haber 48

Dondurulan İlk Yerel Tohum

Dondurulan İlk Yerel Tohum
195 Okunma
15 Aralık 2018 - 13:02

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu Yerel Tohum Merkezi’nde ilk yerel tohum sıvı azot içine alınarak korumaya alındı.  -198 santigrat dereceye kadar yüzyıllar boyu korunabilecek bir yapı tarafından korunmakta olan ilk yerel tohum Kriyoprezervasyon ve Doku Kültürü Laboratuvarı’nda koruma altına alındı.

Muğla’nın yerel tohumlarını korumak ve gelecek nesillere aktarması planlanan Muğla BB tarafından Tıbbi-Aromatik Bitkiler ve Yerel Tohum Merkezi kurulmuştu. Bölgedeki halkın bağışladığı yöreye has tohumlar ve bitkiler yüzyıllar boyu Kriyoprezervasyon ve Doku Kültürü Laboratuvarı sayesinde saklanabilecek.

Kriyoprezervasyon ve Doku Kültürü Laboratuvarı’nda 696 adet tohum çeşidi bulunurken, 65 çeşit meyve ve sebze yer almaktadır. Türkiye’deki 4 Kriyoprezervasyon laboratuvarından biri olma özelliğini taşıyan bu labaoratuvar binlerce bitki türünü sıvı azot yardımıyla yüzyıllarca koruyabilecek kapesiteye sahip.

KÖŞE YAZARLARI
Bu Site Muğla Web Tasarım tarafından yapılmıştır

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haberayturk.com adresine aittir. Haberlerin ve görsellerin izinsiz kopyalanması yasaktır.

DMCA.com Protection Status