AB'den Seyahat Kısıtlamasının Kaldırıldığı Ülkeler Listesi

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin korona virüsü salgını nedeni ile seyahat kısıtlaması uygulamayacağı ülkelerin bulunduğu listeye 3 ülkeyi dahil etti.

AB'den Seyahat Kısıtlamasının Kaldırıldığı Ülkeler Listesi

AB'ni seyahat kısıtlamalarından muaf tutulan ülkeler listesi güncellendi.


Bu güncellemeyle listede yer alan ülkeler Avustralya, Kanada, Şili, Ürdün, Kuveyt, Yeni Zelanda, Katar, Ruanda, Suudi Arabistan, Singapur, Güney Kore, Ukrayna ve Uruguay oldu.


Öte yandan, mütekabiliyet gereği AB ülkelerinin vatandaşlarına seyahat izni vermesi halinde Çin'e de sınırlar açık olabilecek.


Son güncelleme ile AB'nin seyahat listesinden Bosna Hersek ve Moldova çıkarılmış oldu. Listeye Şili, Kuveyt ve Ruanda ise yeni eklendi.


AB'nin listesi, üye ülkeler için tavsiye niteliği taşıyor ve bağlayıcılığı bulunmuyor. Söz konusu liste iki haftada bir güncelleniyor.


Listedeki ülkelerden AB'ye turistik seyahatlere izin verilebilirken, yolculara test ve karantina gibi bazı tedbirler uygulanabiliyor. Listede bulunmayan ülkelere AB ülkelerinin seyahat kısıtlamaları sürüyor.


AB, önceki yıl martta salgının yayılmasını engellemek için 27 üye ülkenin yanı sıra Schengen bölgesinin parçası olan İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre'ye zorunlu olmayan seyahatlere kısıtlamalar getirilmesine karar verilmişti.

Kaynak: T24

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER