ABD'den Dev Sevkiyat Hazırlığı

ABD'nin bu ay Dedeağaç limanına yapacağı dev sevkiyatta en az 120 helikopter ve 1000 tankın Dedeağaç'a geleceği öne sürüldü.

ABD'den Dev Sevkiyat Hazırlığı

Yunanistan ile ABD arasındaki Savunma İşbirliği Anlaşması'nın (1990) güncellenmiş protokolü çerçevesinde ilk "uygulama düzenlemesi" Atina'da imzalandı. Yunan Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Uygulama düzenlemesinin, ABD Silahlı Kuvvetleri'nin kullanımı için tahsis edilen 4 bölgedeki askeri tesislerde (Dedeağaç, Girit, Litohoro ve Stefanovikio) yapılacak inşa, bakım-onarım çalışmalarını da içerdiği kaydedildi.


Açıklamada, düzenleme sayesinde, hem ABD parasıyla yapılacak bu çalışmaların hızlandırılacağı hem de 2 ülke arasındaki ortak tatbikatların daha sık ve daha uzun süreli olacağı belrtildi.

ABD'nin, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya ve Macaristan'ı kapsayan tatbikatı çerçevesinde, bu ay Dedeağaç limanına gerçekleştireceği dev sevkiyat için de geri sayım başladı. Sevkiyatın tam tarihi belirtilmezken, yerel Haber sitesi "evros news" en az 120 helikopter ve 1000 tankın Dedeağaç'a geleceğini yazdı. Haberde, Dedeağaç'ta bulunan Yunan ve ABD'li askeri yetkililer arasında peş peşe toplantılar yapıldığı aktarıldı.

Kaynak: T24
 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2021, 13:52

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER