Afganistan’da Kadın Hakları Aktivisti Katledildi

29 yaşındaki kadın hakları aktivisti ve üniversite öğretim üyesi Frozan Safi, Afganistan’ın kuzeyinde vurularak katledildi.

Afganistan’da Kadın Hakları Aktivisti Katledildi

Safi’nin cesedi Mezar-ı Şerif’teki morgda ailesince teşhis edildi. Aktivist, 20 Ekim’de kaybolmuştu. Safi’nin kardeşi Rita, “Onu kıyafetlerinden tanıdık. Kurşunlar suratını tamamen dağıtmıştı” ifadesini kullandı.


Rita, “Her yerinde kurşun yaraları vardı. Sayılmayacak kadar çok. Kafasında, kalbinde, göğsünde, böbreklerinde ve bacaklarında” derken, kardeşinine alyansının ve çantasının da çalındığını aktardı.


Bölgede doktorluk yapan Meraj Faruki, perşembe günü Taliban mensuplarının Belh bölge hastanesinde kimliği belirlenmemiş, vurularak öldürülmüş iki kadın cesedi getirildiğini aktardı. Taliban, bu cesetlerin yanında iki de erkek cesedi bulunduğunu iddia etti.


Taliban yetkilisi, “olayın kişisel anlaşmazlıklar sonucu yaşanmış olabileceğini” öne sürerken, polisin soruşturma başlattığını dile getirdi.


Ağustos ortasından beri Afganistan genelinde kadınlar eylemler düzenleyerek Taliban’dan hak ve özgürlüklerini geri istiyor.

Kaynak: T24

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2021, 13:57

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER