Bakan Akar’dan Yunanistan Açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İzmir’de 'Adalar Denizi ve Yunanistan ile Komşuluk İlişkileri Sorunları Sempozyumu'nda açıklamalar yaptı. Bakan Akar, “Yunanistan gerçeklikten uzak sahte gündemler oluşturmaya çalışmaktadır” ifadesini kullandı.

Bakan Akar’dan Yunanistan Açıklaması

Akar açıklamasında, "Yunanistan suni bir tehdit algısı oluşturarak bir silahlanma sevdasına kapılmış bulunuyor ve bunu sürdürüyor. Yunan siyasiler kifayetsiz ve hayalci bir yaklaşımla zaten ekonomik sıkıntılar yaşayan Yunan halkının kaynaklarını boş yere tüketmekte, refah seviyesini daha da aşağıya çekmektedir. Yunanistan'ın bu yaklaşımının beyhude bir çaba olduğunu, bazı emekli diplomatları da ifade etmektedir son günlerde" sözlerini kullandı.

“Yunanistan, karasularını 12 mile çıkarma hayalleriyle hava sahasını daha da genişletme peşindedir. Bunların boş hayaller olduğu görülmeli, bilinmelidir" diyen Akar, “KKTC’nin ruhsat verdiği ve kendi deniz yetki alanlarımızda bulunan bölgelerdeki faaliyetlerimizi sürdüreceğiz” mesajı verdi.

Rum kesiminde Atatürk'ün anlatıldığı kitabın sayfasının yırtılması kararına da tepki gösteren bakan Akar, “Çarpık ve düşmanca zihniyetin yeni bir örneğidir. Şiddetle reddediyor, kınıyoruz” dedi.

Yunanistan'ın teröristlerle ilişkisi olduğunu aktaran Bakan Akar, "Yunanistan'ın yıllarca teröristlere eğitim verdiği onları barındırdığı , şimdi bunlara ilave olarak FETÖ'ye de ev sahipliği yaptı herkesin malumudur. NATO müttefiki ve komşumuz Yunanistan'a bu örgütlere hamilik yaparken terörizmin ve dini fanatikliğin yayılmasından  şikâyetçi olması gerçekten riyakarlıktır" şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER