BM'den Sadi Kaddafi Tahliyesi Açıklaması

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Destek Misyonu (UNSMIL), devrik lider Muammer Kaddafi'nin oğlu Sadi Kaddafi'nin Libya makamlarınca serbest bırakılmasını "hukukun üstünlüğü ve ulusal uzlaşı için önemli bir adım" şeklinde değerlendirdi.

BM'den Sadi Kaddafi Tahliyesi Açıklaması

UNSMIL, Libya'da yedi yıldan uzun süredir tutuklu olan Sadi Kaddafi (48), Muammer Kaddafi'nin Özel Kalem Müdürü Ahmed Ramazan ve de eski rejime bağlı 6 kişinin tahliyesine ilişkin açıklamada bulundu.


Sadi Kaddafi'nin tahliye edilmesinin, "hakkında 2019'da mahkeme tarafından beraat kararı verilmesi nedeniyle yasalara uygun bir karar" olduğu aktarılan açıklamada, tahliyelerle alakalı şöyle denildi:

"Bu tahliyeler, hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına saygı yolunda önemli bir adımı ve hak temelli bir ulusal uzlaşı sürecine katkıda bulunabilecek ve ulusal birliği daha da güçlendirebilecek olumlu bir gelişmeyi temsil ediyor."

Açıklamada, UNSMIL'in, Ulusal Birlik Hükümeti, Başkanlık Konseyi ve yargı makamlarının çabalarını takdirle karşıladığı belirtilirken, ülkede keyfi olarak gözaltına alınan binlerce kişinin derhal tahliye edilmesi için Libya makamlarına çağrıda bulunuldu.

Baba Kaddafi döneminde ülkenin sportif faaliyetlerinin yönetiminde yetkileri bulunan Sadi, aynı zamanda Libya ulusal futbol takımında oynuyordu.

Oğul Kaddafi, 2011'de Kaddafi rejiminin çöküşünden sonra Nijer'e kaçtı ancak 2014'te Libya makamlarının girişimleri sonucu, Libya Futbol Federasyonu başkanlığı döneminde "zorla zimmetine para geçirmek" ve "cinayet" suçlaması ile yargılanmak için Libya'ya getirildi.

Kaynak: T24
 

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER