Ermanistan, Türkiye'ye Yeşil Işık Yaktı!

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Ankara-Erivan ilişkilerine yönelik açıklamalar yaptı.

Ermanistan, Türkiye'ye Yeşil Işık Yaktı!

Kabine toplantısında açıklamalarda bulunan Paşinyan, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki ay Ermenistan hakkında yaptığı açıklamaların, Ankara ile ilişkileri normalleştirmek amacı ile görüşmek için bir "fırsat" sunduğunu dile getirdi. Ermenistan Başbakanı, "Böyle bir görüşme için hazırız" dedi.


Erdoğan geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, "Bölgemizde süregiden gerilimleri suhuletle çözüme kavuşturmak için ikili ve çok taraflı olarak pek çok adım attık. Dağlık Karabağ'daki işgalin sona ermesiyle birlikte bölgemizde kalıcı barış adına yeni bir fırsat penceresi açıldığını, Ermenistan'ın bunu değerlendirmesi halinde bizim de gerekeni yapacağımızı ifade ettik" şeklinde konuşmuştu.


Aralarında diplomatik ilişki bulunmayan Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınır da uzun yıllardır kapalı. Ankara-Erivan ilişkileri, Türkiye'nin geçen yıl Ermenistan ile Dağlık Karabağ'ın kontrolü nedeniyle savaşan Azerbaycan'a verdiği askeri destek sebebiyle daha da kötüleşti. Altı hafta süren savaş, Rusya arabuluculuğunda sağlanan ateşkes ve Ermenistan'ın onlarca yıldır kontrol ettiği topraklardan çekilmesiyle sonuçlanmıştı.


"BİR KAVŞAĞA DÖNÜŞTÜRMELİYİZ"


Paşinyan, kabine toplantısındaki açıklamasında, bölgedeki ulaşım bağlantılarını açmanın öneminin altını çizerek "Bölgemizi batıyla doğuyu, kuzeyle güneyi birbirine bağlayan bir kavşağa dönüştürmeliyiz" şeklinde konuştu.


Anadolu Ajansı'nın haberine göre Paşinyan, kara ve tren yolu ulaşımını tekrar hayata geçirmek için Türkiye ile gerçekleştirmeye "hazır" oldukları istişarelerle bölge bağlantılarının tüm yönlerde sağlanabileceğini aktararak "Rusya bu konuda yardımcı olmaya hazır olduğunu beyan etti. Avrupa Birliği, özellikle Fransa ve ABD de bu süreçle ilgileniyor. Hindistan ve Çin'in de bölgedeki ulaşımın tekrar hayata geçmesine yönelik yaklaşımları belli" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: T24
 

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER