Katar'dan Taliban'a Sürpriz Ziyaret!

Afganistan'ın başkenti Kabil'e sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani'nin, Taliban geçici hükümetinin Başbakanı Molla Muhammed Hasan Ahund ve yeni kabine üyeleri ile görüşme yaptığı aktarıldı.

Katar'dan Taliban'a Sürpriz Ziyaret!

Taliban geçici hükümetinin Dışişleri Bakanı Vekili Emirhan Muttaki, açıklamada bulunarak Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani'nin Kabil ziyareti sırasında Taliban geçici hükümeti yetkilileriyle buluştuğunu belirtti.


Görüşmede iki ülkenin dostluk ilişkilerinin bundan sonra da sürdürülmesi konusunun ele alındığını söyleyen Muttaki, "Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, Taliban geçici hükümetinin Başbakanı Molla Muhammed Hasan Ahund ve yeni kabine üyeleriyle verimli görüşme gerçekleştirdi. Kabil Havalimanı'nın yeniden faaliyete geçmesiyle ilgili Katar ülkesinin yardımlarından dolayı teşekkür ederiz" dedi.


Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, Kabil ziyareti kapsamında eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve eski Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah ile de görüştü.


Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkiler, Afganistan'daki son gelişmeler ve kapsamlı bir hükümetin kurulması konularının ele alındığı söylendi.


Al Sani'nin ziyaretinin, ABD askerlerinin Afganistan'dan çekilmesinden ve hükümetin kurulmasından sonra ülkeye gerçekleştirilen ilk üst düzey ziyaret olduğu kaydedildi.

Kaynak: T24

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2021, 11:13

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER