Lübnan'nın Yeni Hükümeti Güvenoyu Aldı!

Lübnan'da 10 Eylül'de kurulan Necib Mikati liderliğindeki yeni hükümet Meclis'ten güvenoyu aldı.

Lübnan'nın Yeni Hükümeti Güvenoyu Aldı!

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, Mikati başbakanlığında kurulan 24 üyeli kabinenin hazırladığı eylem planını görüşme ve güven oylaması için parlamentoyu topladı. Başbakan Mikati, kabinesinin geçen hafta onayladığı eylem planını Meclis'e sunarak, kabinesini "kurtarma hükümeti" olarak tanıttı.


Ülkeyi kurtarma ve vatandaşı günlük hayatında yaşadığı zorluklara karşı korumanın yanı sıra göçün önüne geçmeyi hedeflediklerini söyleyen Mikati, "Hükümet, hem içerde hem de dışarıdan Lübnan kurumlarına yönelik güveni geri kazanmaya çalışacak ve çöküşü durdurarak kalkınma sürecini başlatacak" ifadesini kullandı.


Hükümetin 2022 yılının bütçesini mali birtakım reformlarla hazırlayacağına işaret eden Mikati, Maliye Bakanlığı'nın yapacağı çalışmalarla kamu çalışanlarının maaşlarını iyileştirmeye çalışacaklarına da dikkati çekti.


Güvenoyu aldıktan sonra kısa ve orta vadeli bir kurtarma programına dayalı planlama desteği için Uluslararası Para Fonu (IMF) ile müzakereleri başlatacaklarını belirten Mikati, Lübnan'ın deniz sınırlarını korumak amacıyla da müzakerelere gideceklerini kaydetti.


Lübnan'daki Filistinli mültecilerin topraklarına geri dönme hakkına bağlı kalacakları ve Lübnan vatandaşlığının verilmeyeceğinin kaydeden Mikati, ülkedeki Suriyeli mültecilerin vatanlarına geri gitmeleri için çalışmalarını sürdüreceklerini ve mülteci yüküne karşı uluslararası toplumun katkılarını talep edeceklerini söyledi.


Lübnan'ın Arap ülkeleri ile ilişkilerini güçlendirmeye odaklanacaklarını belirten Mikati, aynı zamanda Arapları da bu zor dönemde Lübnanlıların yanında durmaya çağıracaklarını aktardı.


Genel seçimleri zamanında yapmaya bağlı kalacaklarını dile getiren Başbakan Mikati, Beyrut Limanı'ndaki patlama ile alakalı soruşturmayı tamamlamaya önem verdiklerini belirtti.
Mikati hükümeti, Meclis'teki oylama oturumuna katılan 100 milletvekiliden 85'inin evet oyuyla güvenoyunu aldı.


Farklı din ve mezheplere dayalı siyasi bölünmeler açısından kırılgan bir yapıya sahip Lübnan'da 1975-1990 yıllarındaki iç savaştan beri en büyük ekonomik kriz yaşanıyor.


Beyrut Limanı'nda Ağustos 2020'de meydana gelen büyük patlama, Lübnan'daki ekonomik sıkıntıları fazlalaştırdı ve yeni bir hükümet krizi doğurdu.


Patlamanın ardından gelen tepkiler üzerine 10 Ağustos 2020'de istifa etmek durumunda kalan Hassan Diyab hükümetinden sonra siyasi gruplar arasındaki anlaşmazlıklar sebebi ile yeni hükümeti kurma süreci 13 ay sürdü.

Kaynak: T24
 

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2021, 11:54

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER