Paris'te Şehir İçi Hız Sınırında Yeni Düzenleme!

Fransa'nın başkenti Paris'te trafik kurallarında yeni döneme geçildi. Buna göre; kent içi ulaşımda araçların hız limiti saatte 30 kilometre ile sınırlandırıldı.

Paris'te Şehir İçi Hız Sınırında Yeni Düzenleme!

Fransa'da iklim değişikliği ile mücadele kapsamında bir karar daha yürürlüğe girdi. Nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu Paris'te, araçların hız limiti saatte 30 kilometreyle sınırlandırıldı. Paris'te, saatte 30 kilometre hız sınırı uygulaması kentin yaklaşık yüzde 60'ında uzun süredir uygulanıyordu.

Yeni kararın yürürlüğe girmesi ile uygulama kentin tamamında yürütülecek.

Champs-Elysees Caddesi gibi ana arterlerde ise hız sınırı 50 kilometre olarak düzenlendi. Her gün bir milyondan fazla kişinin kullandığı Paris çevre yolunda ise limit saatte 70 kilometre olarak kaydedildi. Kurala uymayanlara 135 Euro para cezası kesilecek.

KENTLİLER 2'YE AYRILDI

Parisliler kentin artık daha sessiz, sokakların ise daha güvenli olacağını savunurken, başta taksi şoförleri olmak üzere bazı sürücüler ise tepki gösteriyor. Saatte 30 kilometre hızla giden araçların trafik sıkışıklığına yol açacağı, bu durumun kazaya sebep olabileceğini düşünüyorlar. Toplu taşımayı kullananlar da trafikte geçen sürenin uzayacağından şikayet ediyor.

ARAÇ GİRİŞLERİ YASAKLANDI

Paris 2024 Yaz Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo o zamana kadar kentteki hava kirliliği sorununu çözmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda kentteki bazı caddelere araç girişi tamamen yasaklandı.

Ayrıca Paris genelinde zaman zaman tek-çift plaka uygulaması yapılıyor. Bisiklet günü veya yaya günü gibi etkinliklerle de, halk özel araçlarını kullanmak yerine toplu taşımaya teşvik ediliyor.

Kaynak: T24

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2021, 17:53

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER