Reza Zarrab Davasındaki Bazı Dosyalar Açılacak!

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde süren Reza Zarrab davasında, farklı zamanlarda gizlilik kaydıyla dava dosyasına konulan belgelerin bazılarının kamuya açılacağı aktarıldı.

Reza Zarrab Davasındaki Bazı Dosyalar Açılacak!

Hâkim Richard Berman, 1 Kasım'da savunma ve savcılığa gönderdiği mektupta, son gelişmeler çerçevesinde dava dosyasındaki bazı gizli belgeler için gizlilik kararının kaldırılmasına itirazlarını sormuştu. Berman'ın mektubuna taraflar cevap verdi. VOA Türkçe’de Can Kamiloğlu imzalı habere göre, New York Güney Bölgesi Başsavcısı Damian Williams, önceki gün hakim Berman'a yazdığı cevap mektubunda savunma ve savcılığın, hakimin gerekli gördüğü şekilde son gelişmelerle ilgili dosyada üzerinde gizlilik kararı bulunan bazı belgelerin kamuya açılmasına bir itirazı olmadığı aktardı.


New York'ta aralarında Halkbank'ın da bulunduğu dokuz sanığın yargılandığı Rıza Sarraf davasında, davanın ilk başladığı 15 Aralık tarihinden itibaren gizlilik kararı konulan 50'ye yakın dosya bulunuyor. Gizlilik kararı bulunan dosyalardan hangilerinde gizlilik kararının kaldırılacağına Hâkim Berman karar verecek.


1 Kasım'da gizlilik kararı kaldırılan bir belgeye göre, Sarraf'ın 2018 yılında mahkemeye kefalet karşılığında tutuksuz yargılanmak için başvurduğu, hakimin de başvuruyu kabul ettiği tespit edilmişti.


Kaynak: VOATurkce
 

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER