Taliban, Türk Askerini İstememe Sebebini Açıkladı

Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahit, Kabil Havalimanı'nın güvenliğini kendilerinin sağlayacağını dile getirirken, "Türk askerini olumsuz bir durum meydana gelmemesi için istemediklerini" aktardı. 

Taliban, Türk Askerini İstememe Sebebini Açıkladı

Euronews'e açıklamada bulunan Mücahit, "Türkiye bizim için önemli bir ülke. Müslüman ve kardeş bir millet. Kalıcı ve iyi ilişkiler kurmak isteriz. Güçlü ve diplomatik ilişkilere sahip olmak isteriz" ifadesini kullandı.

"Türkiye ile dostluktan yanayız" sözünü kullanan Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahit, NATO üyesi Türkiye'nin askerini Kabil'de istememelerinin nedeni de, "Bunun sebebi, Allah korusun bizimle Türkiye arasında olumsuz bakışın (kötü durumun) meydana gelmemesi" şeklinde açıkladı.

Afgan halkının dış güçlere karşı oldukça hassas olduğunu kaydeden Mücahit, açıklamasına şu şekilde devam etti:

"Afganistan halkı dış ülkelerin güçlerine karşı çok hassas. Biz (Türkiye'ye karşı) hassasiyetin daha fazla artmasını istemeyiz. Dolayısıyla Kabil Havaalanı'nın güvenliğini kendimiz sağlayacağız. Havaalanının tüm kapasitelerini kendimiz kullanabiliriz ama eğer teknik, ticari ve diplomatik konular olursa tabii ki (Türkiye'den) yardım talep edeceğiz."

Kaynak: Euronews

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER