Bakan Özer'den Aşı ve PCR Testi Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okulların açık kalacağı aktararak, "Öğrencilerle ilgili ne aşı ne PCR zorunluluğu var. Velinin rızası olmadan çocuğa asla PCR testi yapılmayacak" dedi.

Bakan Özer'den Aşı ve PCR Testi Açıklaması

TRT Haber canlı yayınında açıklamalar yapan Bakan Özer, vaka sebebi ile tatil edilen hiçbir okul yok olmadığını; 850 bin sınıfın sadece 198'inde vakalar nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildiğini dile getirdi. "Okullar açık kalacak, yüz yüze eğitimi inşallah devam ettireceğiz" ifadesini kullanan Bakan Özer, "Tüm okullarımızda uyulması gereken kuralları belirledik. Okullarımızın açık kalması için her türlü tedbir alınacak. Vakaların yaygınlaşması durumunda okulla ilgili değil sınıfla ilgili karar alacağız. Okullar açık kalmaya devam edecek" şeklinde konuştu.

İKİLİ SİSTEM AÇIKLAMASI

Öte yandan "ders süreleri ile ilgili il veya ilçe değil okul bazlı karar alınması" gerektiği görüşünü belirten Bakan Özer, "Problemin olduğu okulda ikili sisteme geçilebilir" sözlerine yer verdi.

"AŞILAMA ORANI YÜKSEK"

"Aşı gönüllülük esasına dayalı olmasına rağmen öğretmenlerin aşılanma oranı Türkiye ortalamasından yüksek" ifadesini kullandı Özer, devamında şunları aktardı:

"En az bir doz aşı olan öğretmen oranı yüzde 91'e çıktı. İki doz aşı olan öğretmenlerin oranı yüzde 78. Öğretmenlerimiz sadece kendi sağlıkları için değil toplumda örnek olma açısından da çok başarılılar."

ZORUNLULUK YOK

"Öğrencilerle ilgili ne aşı ne PCR zorunluluğu var. Velinin rızası olmadan çocuğa asla PCR testi yapılmayacak. Uygulamanın ne zaman başlayacağını yakında Sağlık Bakanlığımız açıklayacak" diyen Özer, bakanlığın duyurduğu "15 bin yeni atama" hakkında da konuşu. Özer, "15 bin yeni atama ek atama değil bu. 2020 KPSS'sine girenler diyor ki 2021'ler bu hakkı kullanmasın. Süresi geçmemiş tüm adaylara başvuru hakkı tanıdık. Tüm öğretmenlerimize eşit bir şekilde kapı açtık. En yüksek puanda olan öğretmeni sisteme dahil etmeye çalışıyoruz" dedi.

Kaynak: AA

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER