ODTÜ Mezuniyet Törenine Kayyum Engeli!

ODTÜ Rektörlüğü, öğrenciler ve akademisyenlerden gelen taleplere rağmen her yıl geleneksel olarak Devrim’de gerçekleştirilen mezuniyet törenini “vakaların arttığı” sebebi ile yapmama kararı verdi.

ODTÜ Mezuniyet Törenine Kayyum Engeli!

Mezun olan öğrencilere gönderilen iletide, “geçen yıllarda düzenlenen törenlerde bazı istenmeyen ve üniversiteye yakışmayan gelişmelerin yaşandığı” savunularak hem rektörlüğe hem de iktidara yönelik tepkilere üstü kapalı gönderme yapılması dikkatlerden kaçmadı. ODTÜ Atatürkçü Düşünce Topluluğu Başkanı Banu Poyraz, “Pandeminin bahane edilmesiyle geleneklerin ortadan kaldırılması amaçlanıyor” ifadesini kullandı.


"MÜMKÜN OLMADIĞI DURUMU KESİNLİK KAZANMIŞTIR"

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre, ODTÜ Rektörlüğü, her yıl geleneksel olarak Devrim Stadyumu’nda yapılan ve mezun olan öğrencilerin çeşitli pankartlar ile katıldığı mezuniyet törenini, korona virüs pandemisi sebebiyle yapmama kararı almış ve bölümlerin, kendi olanakları ile küçük törenler yapılabileceğini duyurmuştu. Normalleşme sürecine girilmesiyle beraber öğrenciler ve akademisyenler, törenin yeniden Devrim Stadyumu’nda yapılması çağrısıyla eylem yapmış ve sosyal medyada çalışma gerçekleştirmişti. Rektörlük, çağrılardan sonra 2 Eylül’de, mezun olan öğrencilere törene ilişkin bir ileti gönderdi. “Vakaların arttığı” belirtilen iletide, “Diploma töreni yapılması durumu çok boyutlu riskler taşımaktadır. Kişi sayısında kısıtlamalar yapılsa bile tören düzenlenmesinin mevcut şartlarda mümkün olmadığı durumu kesinlik kazanmıştır” ifadesi yer aldı.


Ayrıca “bölümler tarafından kısıtlı katılımla program gerçekleştirileceği” kaydedildi.


Önceki yıllarda gerçekleştirilen mezuniyet törenlerinde, ODTÜ Kayyum Rektörü Verşan Kök ve iktidara yönelik protestolara üstü kapalı gönderme yapılması da dikkat çekti. İletide, “Geçen yıllarda düzenlenen törenlerde bazı istenmeyen ve üniversitemize yakışmayan gelişmeler yaşanmış ve bu nedenle törenlerimiz; mezunlarımız, onların mezuniyetinin gururunu yaşamaya gelmiş yakınları ve bizler için arzu ettiğimiz bir ortamda gerçekleşememiştir” sözleri kullanıldı.


"ÖNERİLEİN REDDİ DE SÖZ KONUSU"

ODTÜ Atatürkçü Düşünce Topluluğu Başkanı Banu Poyraz, Devrim, mezuniyet törenlerinin, ODTÜ’nün  önemli geleneklerinden olduğunun altını çizerek, “2020’de salgın gerekçesiyle yapılmadı. Bu yıl birçok şeyin serbest olmasına, yüksek oranda aşılanmaya ve farklı üniversitelerde mezuniyet yapılmasına rağmen törenin pankart kültürünü ortadan kaldıracak şekilde planlanması, kararın arkasında farklı niyetlerin olup olmadığın sorgulanmasına neden oluyor” dedi. Poyraz, “Rektörlüğün iletisinde geçen yıllarda yaşanan olumsuzlukların açıkça gerekçe gösterilmesi ve sonrasında öğrencilerin getirdiği türlü önerilerin reddi de söz konusu. Pandeminin bahane edilmesiyle geleneklerin ortadan kaldırılması amaçlanıyor, gelecek nesillere aktarılacak bir kimlik kalmıyor” dedi.

Kaynak: T24

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2021, 12:39

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER