6 Kişilik Kadroya Yarısı Üniversite Mezunu Binlerce Başvuru!

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından İş-Kur üzerinden Adıyaman’da açtığı 6 kişilik temizlik görevlisi kadrosuna, bin 676’sı üniversite mezunu 3 bin 813 kişi başvuru yaptı.

6 Kişilik Kadroya Yarısı Üniversite Mezunu Binlerce Başvuru!

CHP'li Abdurrahman Tutdere, 27 Ağustos’ta biten başvurularda 6 temizlikçi arasına girmek isteyen 3 bin 815 kişinin Türkiye’nin işsizlik gerçeğinin Adıyaman fotoğrafı olduğunu aktarırken, “Başvuranların 1070’i lisans, yani 4 yıllık fakülte mezunu, 603’ü ise 2 yıllık yüksek okul bitiren lisans diplomasına sahip işsizler. Üniversite mezunu işsiz sayısı neredeyse tüm başvurucuların yarısı kadar” ifadesini kullandı.

ÜLKEMİZİN GERÇEĞİ...

TÜİK’in açıkladığı işsizlik verilerini de tepki gösteren CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere şu şekilde sürdürdü:

* Bir yanda ‘İşsizlik azaldı’ şeklinde gerçeklerle bağdaşmayan veriler açıklayan TÜİK, bir yanda temizlik görevlisi olabilmek için çabalayan bin 676’sı üniversite mezunu, 3 bin 813 genç. Ülkemizin gerçeği; üniversite mezunu işsizler, evine ekmek götüremeyen anne-babalar, iş bulamadığı için intihar eden yurttaşlar.

* İşte ülkemizin ve özellikle üniversite mezunu gençlerimizin işsizlik trajedisinin geldiği nokta bu. AKP iktidarı, haktan ve gerçek hayattan kopuk siyasetiyle gündemi ne kadar değiştirmeye çalışırsa çalışsın yurttaşlarımızın tek gündemi işsizlik ve yoksulluk. AKP bu durumu TÜİK eliyle saklayıp üstünü örtmeye çalışsa da gerçekler gün gibi ortada.

Kaynak:Sözcü

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER