600 Bin İşçiye Çimento İçin Kötü Haber!

Çimento fiyatlarındaki aşırı pahalılığı protesto etmek için 15 gün işi durduran ve fiyatların düşmemesi halinde inşaatlarda çalışan 600 bin işçinin işine son vereceklerini duyuran müteahhitlere çimento üreticileri tepki gösterdi.

600 Bin İşçiye Çimento İçin Kötü Haber!

ÇEİS yetkilisi, çimento fiyatı yüzünden 600 bin işçinin işten atılacağı iddiasını inandırıcı bulmadıklarını aktararaj, “Bu iddia çok gerçekçi görünmüyor” şeklinde konuştu.


Sözcü Gazetesi'ne konuşan Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası’ndan (ÇEİS) üst düzey bir yetkili, kur artışından dolayı çimento maliyetlerindeki ithal enerji fiyatlarının yüzde 270’e varan oranlarda zamlandığını, yükselen maliyetlerin sadece bir kısmını çimento fiyatlarına yansıtabildiklerini dile getirdi. Yetkili, çimentoyu nakliye zammının da yükselttiğini aktarırken, çimento üretim maliyetleri içinde dövize bağlı enerji maliyetinin yüzde 80’e ulaştığını, bu sebeple kur artışlarının maliyeti doğrudan yukarı ittiğini belirtti.


Maliyetteki yüksek artışın sadece bir kısmını fiyatlara yansıttıklarını da kaydeden yetkili, nakliye ve bayi kârı gibi kendi kontrollerinde olmayan maliyetlerin de arttığını vurguladı. Yetkili, akaryakıt zamları ile beraber nakliye fiyatlarının tonda 80-100 liraya çıktığını dile getirdi.

Kaynak: Sözcü

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2021, 10:35

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER