A101 Skandalı: Mobbing ve Rüşvet İddiaları!

Siirt'te A101 mağazasındaki iki işçi, son kullanma tarihi yaklaşan ürünleri satmaya zorlandıklarını öne sürdü. İşçiler baskı ve rüşvet iddialarında da bulundu.

A101 Skandalı: Mobbing ve Rüşvet İddiaları!

Siirt'teki bir A101 mağazasında çalışan ve keyfi baskılara uğradıklarını iddia eden A101 işçileri Nergiz Özer ve Agit Elçi, yaşadıklarını Yol TV yayınında dile getirdi. Mağaza Market-Sen üyesi Nergiz Özer, üç yıl boyunca A101’de çalıştığını ve sık sık mobbing'e maruz bırakıldığını aktardı. Çalıştığı süre boyunca son kullanma tarihi yaklaşan ürünlerin satılması için zorlandığını öne süren Özer, bu ürünleri işçilerin kendi cebinden ödediğini belirtti. Çalınan ürünlerin parasının da çalışanlardan istendiğini kaydeden Özer, “Kamera kayıtlarına rağmen ‘Siz yaptınız, siz ödeyeceksiniz’ dediler” dedi. Özer, bölge sorumlusu ve satış müdürlerince “Yapmazsanız farklı bir kodla iş çıkışınız olur” sözleriyle defalarca tehdit edildiklerini ileri sürdü.

"AVUKATLARIMIZ SAĞLAM" TEHDİTİ

A101’de engelli kadrosunda çalıştığını dile getiren Agit Elçi ise palet çekme gibi ağır işlerin kendisine zorla yaptırıldığını ve engelli işçilerin kötü muameleye maruz bırakıldığını iddia etti. Elçi ayrıca, depodan eksik gelen ürünlerin parasının işçilerden alındığını öne sürdü. A101’de yaşadıklarına işçilerin itiraz ettiğini belirten Elçi, patronun "Avukatlarımız sağlam" şeklinde tehdit ettiğini öne sürdü. Elçi, ağrılarından ötürü çalışamadığını söyledi.

Kamera kayıtlarında olmasına rağmen 1600 TL değerinde bir ev robotunun depodan gelmemesi üzerine bir A101 işçisi arkadaşının hırsızlıkla suçlandığını ve tehdit edildiğini dile getiren Özer, arkadaşından önce savunma istendiğini ve işçinin tüm tehditlere rağmen ev robotu ücretini ödememesinin ardından işten atıldığını aktardı.

İstifasını vermeden önce kendisine “Zaten istifasını vermese farklı bir kodla çıkaracaktık” denildiğini söyleyen Özer, “Elime bir tane su bile alsam ‘bu kız bu suyu ödememiştir’ şeklinde hırsızlık damgasını vuruyorlar. Bizi çeşitli kodlarla işten atarak başka yerde çalışmamıza engel oluyorlar” ifadesini kullandı.

A101’deki rüşvet iddialarını da cevaplayan Nergiz Özer, rüşvete birebir şahit olduğunu dile getirdi. Özer iddialara yönelik olarak, “Denetmen yanımdaydı. Bu mağazanda eksik, şu mağazanda eksik dedi. Bölge sorumlusuna şunları getir, fotoğraf çekeyim denetimin yüksek gelsin dedi. Mağaza sorumlum da oradaydı. O da göz yumdu. Mağaza denetimine hak etmediği halde 95 verildi” şeklinde konuştu.

Pandemide 3 ay boyunca çalıştığını ve hastalanmasına rağmen işe gittiğini belirten Özer, rapor almamaları gerektiğinin ve aldıkları taktirde işten atılacaklarının dayatıldığını söyledi. Agit Elçi de, belindeki rahatsızlık için aldığı 5 günlük raporun reddedildiğini ve işe gitmediği taktirde işten atılacağının kendisine bildirildiğini iddia etti.

Kaynak: Cumhuriyet

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER