AKP'li Belediye Çocuk Parklarının Olduğu Arsaları Satıyor

AKP’li Elazığ Belediyesi, Cumhuriyet Mahallesi’ndeki 11 adet arsayı ihaleyle satışa çıkarttı. Satışta olan alanların arasında iki adet çocuk parkının bulunmasına muhalefet tepki gösterdi.

AKP'li Belediye Çocuk Parklarının Olduğu Arsaları Satıyor

Satışa çıkardığı 11 arsanın içerisinde çocuk parklarının da olması muhalefet tarafından tepki ile karşılandı. Elazığ Belediyesi ise satışa çıkartılan alanlardan bir rant beklentilerinin olmadığını kaydederek kendilerini savundu.

Sözcü'nün haberine göre; arsa satışları kararlarından komisyonlarda yer verilmediği için bilgilerinin olmadığını belirten Elazığ Belediyesi İYİ Parti Meclis Üyesi Gültekin Koç, "Elazığ'da yeşil alanların, park alanlarının betonlaştırılmasına karşıyız. Bu konuda Türkiye'nin birçok ilinde olmak üzere Elazığ'da da çok büyük yanlışlıklar yapılıyor. Elazığ'da zaten yeşil alanlarla ilgili bir sıkıntımız var. Elazığ'ın şiddetle yeşil alana ihtiyacı var, yeşil alanların sayısını artırmak gerekirken mevcut alanların yerine bina yapmak doğru bir yaklaşım olduğunu düşünmüyorum. İYİ Parti meclis üyeleri olarak bu duruma itiraz edeceğiz" ifadesini kullandı.

"RİSKLİ ALAN EDİLMİŞ"

Satışa çıkartılan yerlerin 2013 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla riskli bölge ilan edildiğini belirten Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Sabahattin Uçar, "Bakanlar Kurulu tarafından o bölge 2013 yılında riskli alan ilan edilmiş. Bunun içerisinde orada bulunan sarı evler ve beyaz evler diye tabir edilen konutlar da var, yol da var, yeşil alan da var. O alanın tamamı riskli alan ilan edilmiş. Riskli alan ilan edildiği zaman artık orası riskli olarak görüldüğü için orada yeniden bir kentsel dönüşüm plan, proje ve tasarımlarını yeniden yapmak zorundasınız" dedi.

Elazığ Belediyesi’nin bu yerlerden bir rant yada başka bir beklentisi olmadığını aktaran Uçar, "O bölgede plan yapma yetkisi Elazığ Belediyesi’nin değil bakanlığındır. Alanın bakanlık tarafından tekrardan revizesi yapılacak. Vatandaşlarla bu planlar üzerinde görüşülüp konuşuldu. Yeni yapılan plan içerisinde yeşil alan, sosyal donatı alanı ve 25 metrelik yollar bırakılmış. Yeni planda işlemiş olan yollarını, yeni işlenmiş olan yeşil alanlarını hepsini düzenleyip yeniden temize çıkaracaktır. 8 senedir çözülemeyen bir sorun bizim dönemimizde ve kısa süre içerisinde çözüldü" şeklinde konuştu.

Kaynak: T24

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2021, 12:38

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER