Bakan Pakdemirli'den, 2,3 Milyon TL'lik İhale Zararına Savunma!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bir firmanın en düşük teklifle 3,2 milyon TL'ye kazanmasına karşılık iptal edilerek 5,5 milyon TL'ye Altus Organizasyon'a verilen Gıda Güvenliği Konferansı'nda ortaya çıkan 2,3 milyon TL'lik zararı, "Mevzuata uygun yapıldı. Hem bakanlığımızın hem de benim yetkim dahilindedir" ifadeleri ile savundu.

Bakan Pakdemirli'den, 2,3 Milyon TL'lik İhale Zararına Savunma!

Bakan Pakdemirli, TBMM Müsilaj Komisyonu'nda milletvekillerinin sorularını cevapladı. Toplantıda 27 Ekim'de İstanbul'da gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 8. Gıda Güvenliği ve Tarımsal Kalkınmadan Sorumlu Bakanlar Konferansı da gündeme geldi. İlk olarak 3.2 milyon TL'lik en düşük teklifle Horizon Organizasyon'un kazandığı ihale, itiraz üzerine iptal edilmiş, daha sonra aynı ihaleyi 5,5 milyon TL'lik teklifle Altus Organizasyon almıştı. Pakdemirli, ihalenin neden iptal edildiği ve neden 2,3 milyon TL farkla Altus Organizasyon'a verildiği sorusunu şu şekilde cevapladı:


"Ben tabii sizden 'Gıda Güvenliği Konferansı nasıl geçti?', 'Ülkeyi nasıl temsil ettiniz?', 'Ne kadar güzel konuşmalar yaptınız orada', Türkiye'yi nasıl temsil ettiniz?' gibi sorular beklerdim. Bir şey yapıldıysa bir sebebi vardır yani illa 'Arkadaşlarımızın gerisinde bir problem olacak, şu olacak' falan değil, bazı kıstaslardan dolayı ve ihaleye yetişemediğinden dolayı bu ihale 3,5 yerine 5,5 liraya bir başka firmaya ihale edildi. Tamamen mevzuata uygun bir şekilde ihale edilmiştir, hem bakanlığımızın hem de benim yetkim dahilindedir. Burada hiçbir arkadaşım açısından hiçbir şeyi de kabul etmem."
 

Kaynak: T24

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2021, 12:50

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER