Başkan Parlak Açıkladı: Zeytine Zam Geliyor

Mersin Zeytinciler Derneği Başkanı Atilla Parlak, tarımsal kuraklığın zeytini de etkilediğine dikkat çekerek, "Geçen sezonki hasatta günlük 10-15 ton zeytin alırken bu yıl 5-6 ton geliyor. Rekoltedeki düşüklük fiyatları 10 gün içinde 2 katına çıkarabilir" ifadesini kullandı.

Başkan Parlak Açıkladı: Zeytine Zam Geliyor

Mersin’de yeşil zeytinin hasadı başladı. Büyük çoğunluğunun Mut ve Tarsus’tan geldiği zeytinler, tezgahlardaki yerlerini aldı.


Zeytin sezonunu yorumlayan Atilla Parlak, "Bu sezonki hava şartları kötü olması sebebiyle zeytin seyrek geliyor. Yağmur az. Zeytin kıt" şeklinde konuştu.


"BU SEZON İSE 5 TON 6 TON GELİYOR"

"Zeytin fiyatları yavaş yavaş artıyor" diyen Parlak, "Geçen sezon 10-15 ton günlük zeytin geliyordu. Bu sezon ise 5 ton 6 ton geliyor" sözlerini kullandı.


"Geçen seneki zeytin fiyatıyla bu seneki zeytin fiyatı hemen hemen aynı. 1 lira ve 1 lira 50 kuruş zam var. Bu da çok büyük bir artış değil" ifadesini kullanan Parlak, sözlerini şu şekilde sürdürdrü: "Zeytin fiyatlarına zam kapıda. Çünkü zeytin az. 10 günlük süreçte zeytin fiyatları 2 katına çıkabilir. Şu anda 5 lira ile 13 lira arasında boyuna göre zeytin fiyatları değişiyor."

Kaynak: T24
 

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER