BETAM'ın Üçüncü Çeyrekteki Büyüme Tahmini!

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırma Merkezi (BETAM) "Ekonomik Büyüme ve Tahminler Eylül 2021" tahminlerini yayımladı. Bu tahminlere göre kurum, Türkiye ekonomisinin üçüncü çeyrekte yüzde 5.9 büyümesini öngörüyor.

BETAM'ın Üçüncü Çeyrekteki Büyüme Tahmini!

BETAM tarafından yapılan açıklamada "Kesinleşen temmuz ve kısmen açıklanan ağustos ayı GSYH (Gayri Safi Yurt İçi Hasıla) öncü göstergeleri ile yaptığımız hesaplamalara göre 2021 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla GSYH’nin yüzde 5,9 oranında büyümesini bekliyoruz" ifadeleri yer aldı.

BETAM'ın açıklamasında ayrıca şu sözler kullanıldı:

"Bu çeyrekte ekonomik büyümenin iki kaynağı olduğunu düşünüyoruz. Birincisi, kamu harcamalarındaki toparlanma. İkincisi ise ithalattaki ciddi daralma. Tüketim ve yatırım göstergelerinin hemen hepsinde küçülmelerin yaşanacağını tahmin ediyoruz. Yakın zamanda hem OECD Ekonomik Görünüm raporunda hem de TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi’nde Türkiye ekonomisi 2021 yılı büyüme beklentisinin ciddi bir şekilde yükseldiği görüldü. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış çeyreklik büyüme tahmini de bu beklentilerle uyumludur."

Kaynak: T24

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER