CHP'den KDV Oranlarının Düşürülmesi İçin Teklif

CHP'li milletvekilleri, konutlarda kullanılan elektrik, su, doğal gaz ve internet hizmetlerinde KDV oranının yüzde 1'e düşmesi için kanun teklifi verdi. Teklifin ilk imzacısı CHP İstanbul Milletvekili Levent Gök, "Kanun teklifi ile aile bütçelerinin sınırlı da olsa rahatlatılması amaçlanmaktadır" ifadesini kullandı.

CHP'den KDV Oranlarının Düşürülmesi İçin Teklif

Levent Gök, açıklamasında, Türkiye’de 2018 yılından beri bir ekonomik kriz yaşandığını aktardı. Gök, Meclis'e verdikleri kanun teklifinin amacını şöyle belirtti:

"Konutlarda tüketilen elektrik, su ve doğal gaz ile kablolu internet hizmetlerinden yüzde 18 KDV alınmakta olup bu hizmetlere ödenen tutarlar, dar gelirli ailelerin bütçesinde önemli bir yer tutmaktadır. TMMOB Makina Mühendisleri Odası yetkililerince yapılan açıklamalara göre; zamlarla birlikte Ankara ve İstanbul’da 4 kişilik bir hanenin doğal gaz, elektrik, su ve internet faturasına ödediği toplam miktar, asgari ücretin 1/4’üne, asgari ücretin altında maaş alan çalışan ve emekliler bakımından ise 1/3’üne denk gelmektedir. Konutlarda tüketilen elektrik, su ve doğal gaz ile kullanılan internet hizmetlerinden alınan KDV oranının yüzde 18’den yüzde 1’e düşürülmesi ve böylece aile bütçelerinin sınırlı da olsa rahatlatılması.

Kaynak: T24

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2021, 13:38

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER