Çip Krizi Ford'u da Vurdu: Üretim Duruyor!

Ford, Kocaeli'nin Gölcük ilçesindeki fabrikasında yarı iletken çip tedariki sorunu nedeniyle üretimi durduracak. Otomotiv devi 6-17 Kasım tarihleri arasında üretim yapmayacak.

Çip Krizi Ford'u da Vurdu: Üretim Duruyor!

Gölcük'te üretim yapan Ford, yarı iletken tedarikinde sıkıntı yaşadığı gerekçesiyle araç üretimini 6-17 Kasım tarihleri arasında durdurdu. Yeniköy ve Eskişehir fabrikalarındaki üretimin ise süreceği bildirildi.

KAP'A BİLDİRİLDİ

Konuya yönelik Ford tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, "14 Nisan 2021 ve 11 Mayıs 2021 tarihli özel durum açıklamalarımızda ve son olarak 27.10.2021 tarihinde kamuya açıklanan faaliyet raporumuzda da belirtildiği üzere, yarı iletken tedarikinde yaşanan küresel sıkıntılara bağlı olarak dünya çapında otomotiv endüstrisinde zorluklar ve üretim kesintileri yaşanmaktadır. Ana ortaklarımızdan Ford Motor Company'nin aldığı önlemler ve şirketimizin tedarikçileri ile yaptığı planlamalarla küresel çaptaki bu krizin etkilerinin en aza indirilmesi konusunda çalışmalarımızı sürdürmekle birlikte, gelinen aşamada Gölcük Fabrikamızda 6 - 17 Kasım tarihleri arasında üretime ara verilmesine karar verilmiştir. Yeniköy ve Eskişehir fabrikalarımızda ise üretime devam edilecektir" sözleri kullanıldı.

DÜŞÜŞ YAŞANACAK

Üretime ara verilmesine bağlı olarak şirket, 2021 yılına ilişkin toplam üretim ve satışlarda (ağırlıklı olarak ihracat adetlerinden olmak üzere) yaklaşık 18 bin adet düşüş bekliyor.

Kaynak:T24

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER