Dolarda Korkutan Yıl Sonu Beklentisi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı sunumda "Faiz indirimi sonrasında kurda hareketlenme oldu ama küresel gelişmeleri değerlendirince bunun direkt bizim faiz indirimi ile ilgisi olmadığını görürüz” şeklinde açıklamada bulundu.

Dolarda Korkutan Yıl Sonu Beklentisi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından yaptığı konuşma esnasında da dolar/TL 9,0013 seviyesine çıkarak rekor tazeledi.

TL, 2021 senesinde dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimleri arasında bulunuyor. Altın ve emtia uzmanı Şirin Sarı ile yıllardır Kapalıçarşı’da esnaf olan Reşat Yılmaz doların artışını Cumhuriyet Gazetesi'ne yorumladı. 

"DOLAR BORÇLARINI KAPATMALAI DAHA ÖNEMLİ"

Doların üzerinde hem ekonomik hem de siyasi anlamda etki var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarıyla birlikte Suriye vurgusu da aslında doların bir miktar ateşini yükseltti” ifadesini kullanan Şirin Sarı, “Dolar borcu olanların kapatabiliyorlarsa dolar borçlarını kapatmaları, şu an yatırım yapmaktan çok daha önemli” şeklinde konuştu.

'HAREKET SERT OLDU'

Reşat Yılmaz ise döviz kurundaki yükselmenin nedenine de değinip, “Biz yıl sonu için 9,20 seviyelerini zaten bekliyorduk. Ancak hareket sert oldu. 9,20 seviyesi kapanışlar gerçekten çok tehlikedir. Bu kapanışlar olduğu zaman da yıl sonu için 10 lira dahil sürpriz olmaz’ diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER