Ekmek İçin Korkutan Zam Beklentisi: 4 Lira Olacak!

Türk Lirası'nın dolar kuru karşısındaki değer kaybı, yüksek enflasyon ve akaryakıttaki pahalılık ekmeği vurdu. Un fiyatlarındaki hızlı yükseliş nedeniyle fırıncılar ne yapacağını şaşırırken, devletten acil destek noktasında harekete geçilmesi bekleniyor. Erzurum'da protesto amaçlı ekmek üretimi azaltılırken, Türkiye'nin en kalabalık şehri İstanbul'da da fırıncılar harekete geçiyor. Kamudan acil destek bekleyen fırıncıların 3-4 TL aralığında ekmek satışına başlaması gündemde.

Ekmek İçin Korkutan Zam Beklentisi: 4 Lira Olacak!

Sözcü Gazetesi'ndeki habere göre, yüksek maliyetler sebebi ile fırınların 10 güne kadar kepenk kapatmaya başlayacaklarını belirten Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Cihan Kolivar, 50 kilogramlık un çuvalının fiyatının son 2 haftada 200 TL'den 360 TL'ye çıktığını dile getirdi. Fırınların un alamamaya başladığını ve böyle giderse ekmek üretiminin büyük riske gireceğini belirten Kolivar, bugünden itibaren İstanbul'da bazı fırınların 3-4 TL aralığında ekmek satmaya başlayacaklarını kaydetti.


Zammın fırınlar açısından çözüm olmadığının altını çizen Kolivar, vatandaşın alım gücünün zayıfladığını, bu yüzden doğalgaz, elektrik ve su gibi faturalarda devletin indirim yapmasını istediklerini söyledi. “Pazar günü için 305 TL'ye un aldık, pazartesi için 360 TL istediler” diyen Kolivar, un fiyatındaki artışın süreceğini vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:


“Bize doğalgaz ve suyu belediyeler veriyor. Ruhsatlı fırınlarda bunları en azından indirimli verin. Mesela bizde sanayi tipi doğalgaz yerine ev tipi yapın. Ruhsatsız fırınlara da doğalgaz ve su vermeyin. Çünkü onlar hem kaçak hem de kayıtdışı işçi çalıştırarak zaten maliyetini düşürüyor ve haksız rekabete neden oluyor. Bunlara belediyenin dur demesi gerekiyor ama tüm taleplerime rağmen ruhsatsız fırınlar konusunda belediye bize yardımcı olmuyor. Kemal Kılıçdaroğlu herkesle kucaklaşacağız diyor. Biz de diyoruz ki ruhsatsız fırınlara karşı sadece kanunu uygulasın belediyeler yeterli. Böyle giderse işini düzgün ve kanuna uygun yapan fırınlar üretim yapamayacak.”


Kaynak: Sözcü

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2021, 13:56

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER