Galericiler Araç Satışında 'Nazlanıyor'

İkinci el araba pazarına gelen vatandaşlar, fiyatı çok düşük olması gereken araçların çok pahalı olduğunu belirtirken, galericiler ise sattıkları arabanın yerine yeni bir araç koyamadıkları için satmakta nazlandıklarını belirtiyor.

Galericiler Araç Satışında 'Nazlanıyor'

Haberglobal'in haberine göre ikinci el oto pazarında bazı vatandaşların açıklamaları şu şekilde:


"Ateş pahası her şey. 5 bin liralık Şahin 30 bin lira oldu. Bir, bir buçuk ay önce 130 bin lira olan araç, 150 ya da 160 bin liradan satılıyor. Aradığım aracı buluyorum da alamıyorum. Fiyatları çok yüksek. Hayaller suya düştü.
Umduğumuzu bulamadık, umduğumuzun çok üstünde. 2015 modele 182 bin lira istiyorlar. Arabayı beğendik, pazarlık yapıyoruz ama indirim yapmıyor. İndirim yapsa alacağız. Önceki zamanlarda 30 bin liraya bulacağım araba şimdi 90 bin lira olmuş. Geçen yıl 25 bin lira olan 2000 model araba şimdi neredeyse 80 bin lira. Sürekli değişen dolar kurundan dolayı araçların yerine yeni bir araç koyamadıklarını belirten galerici ise; "Biz araç satıyoruz ama sattığımız aracın yerine koyamıyoruz. Çünkü bir hafta bir haftasını tutmuyor. " dedi.


Farklı bir galerici satmakta nazlandığını belirterek, "Piyasa belli değil malum dolar ve altın yükseldiği için satmakta nazlanıyoruz biraz. Şu an döviz ve gibi görüyoruz. Kurlarda oynadığı için çok kıymetli oldu" ifadelerini kullandı.
Kasım ayında yapılan ankete göre ikinci el araçların tercih nedeni daha ekonomik olması. Katılımcıların yüzde 71,7'si şu an araç alsa 2. el araç tercih edeceğini belirtiyor.

Kaynak: HaberGlobal
 

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2021, 14:05

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER