Gıda Sektöründe 'Garson' Krizi!

Pandeminin başından beri art arda pek çok sorunla karşılaşan ve 18 aya yakın bir süre kapalı kalan yeme-içme sektöründe maliyet artışlarının yanı sıra bir de kalifiye eleman sorunu artıyor. Pandemide sektörden kopan 2 milyon çalışan geri dönmedi.

Gıda Sektöründe 'Garson' Krizi!

Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan haberine göre, ekimde bu konuda bir araştırma yayımlayan iş bulma platformu 24saatteiş.com Kurucu Ortağı Mert Yıldız, çalışma saatlerinin uzun olması sebebi ile bu sektöre iş başvurularının azaldığını dile getirdi. Ankete göre iş başvurularının oranının yüzde 18’den yüzde 14’e gerilediğini kaydeden Yıldız, araştırmada ortaya çıkan sonuçları şu şekilde aktardı:

En düşük saatlik ücret bu sektörde. Adaylar maaşlar eşitken diğer sektörleri tercih ediyor.


Adaylar ailelerinden finansal destek aldıkları için ilanlardaki maaşa dikkat ediyor.


Adayların maaş beklentileri ve şirketlerin teklifleri arasındaki fark açılıyor.


Restoranların 3 sene sonra garson bulamama sorunu ile karşı karşıya kalacaklarını da belirten Yıldız, “Sektör mensuplarının acil reaksiyon alması gerekiyor. Yeme içme sektöründe temel bir sorun var. “Sektör mensuplarının acil reaksiyon alması gerekiyor.  Kiralardan tutun dağıtıcılara verilen komisyonlara kadar her alanda müthiş bir maliyet var” şeklinde konuştu.
 

Kaynak: Cumhuriyet

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2021, 14:29

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER