JP Morgan ve Goldman Sachs'dan Türkiye Tahmini

TÜİK'in verilerine göre Türkiye ekonomisi baz etkisi ile yılın ikinci çeyreğinde yüzde 21,7 oranında büyüme gösterdi. Bu veriler sonrası ABD'li yatırım bankaları JPMorgan ve Goldman Sachs, Türkiye'nin 2021 yılı büyüme performansına ilişkin öngörülerini revize etti. 

JP Morgan ve Goldman Sachs'dan Türkiye Tahmini

JPMorgan, Türkiye için 2021 büyüme tahminini yüzde 6.8'den yüzde 8.4'e revize ederken, 2022 büyüme tahminini yüzde 3.4 seviyesinde tuttu. 

Yayımlanan raporda, özellikle hükümetin erken seçime gitmeyi tercih etmesi durumunda tahminlerin üzerinde 'yukarı yönlü' riskler oluşacağına dikkat çekildi.

Goldman Sachs da Türkiye ekonomisi için 2021 büyüme beklentisini yüzde 7.5'ten yüzde 9.5'e yükseltti. Goldman Sachs ekonomistleri, GSYH verisinin ardından yayımladıkları değerlendirmede, "Genel olarak, Türkiye ekonomisi dış dengelerinde bozulma olmadan, dış talepteki toparlanma çok destekleyici olduğu için düşündüğümüzden daha hızlı büyüyebildi" ifadesini kullandılar.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye ekonomisinin 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 5'ten yüzde 6'ya çıkardı. Piyasaya pompalanan kredi bolluğu, baz etkisi ve turizmdeki toparlanmanın ekonomik performans üzerinde etkili olduğu belirtilmişti.

Kaynak: GazeteDuvar

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER