Kamu İçin Kullanılacak 30 Taşınmazdan 26’sı Satıldı, 4’ü Amacı Dışında Kullanılıyor

Sayıştay’ın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na (ÖİB) dair denetim raporunda, başkanlık tarafından kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelere devredilen ve “kamu yararına kullanım” şartı koşulan 30 taşınmazdan 26’sının satıldığı tespit edildi. Bu taşınmazlardan geriye kalan dört taşınmazın ise amacı dışında kullanıldığı, birinin kiralandığı ortaya çıktı.

Kamu İçin Kullanılacak 30 Taşınmazdan 26’sı Satıldı, 4’ü Amacı Dışında Kullanılıyor

Cumhuriyet Gazetesi'nden Sefa Uyar’ın haberine göre, raporda söz konusu işlemlerin hangi kurum ve belediyelerce yapıldığına yönelik bilgiye yer verilmedi. ÖİB’nin tapulara şerh koymadığı için usulsüz satışlara karşı yaptırım uygulanamadığının altı çizildi.


Raporda, amacı dışında kullanılan dört taşınmazın kullanım alanlarına da yer verildi. Bu taşınmazlardan ikisinin belediye tarafından meslek edindirme kursları ve çok amaçlı gençlik merkezi olarak kullanılması gerekirken idari bina olarak kullanıldığı, kalan ikisinin ise fen işleri hizmetlerinde ve sosyal tesis alanı olarak kullanılması gerekirken bir kooperatife kiralandığı aktarıldı. Ayrıca, bu taşınmazların 38’inde, kullanım amacının tapuya şerh düşülmediği, bu nedenle de konuya ilişkin herhangi bir yaptırım uygulanmadığına dikkat çekildi.


Raporda, söz konusu taşınmazların kiralandığı kurumlar, taşınmazların büyüklükleri, ne zaman satıldıkları gibi bilgilere yer verilmemesi dikkati çekti.

Kaynak: Cumhuriyet

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER