Karayolları Genel Müdürlüğü Raporunda ‘Kur Sansürü’

Sayıştay Başkanlığı’nın “Karayolları Genel Müdürlüğü 2020 Yılı Taslak Denetim Raporu” tespit edildi. Taslak raporda, yap-işlet-devret modeliyle hazırlanan bazı projeler için verilen geçiş garantilerinde şirketlerin kur farkından etkilenmemesi için sözleşmede değişiklik yapıldığı ortaya çıktı. Yapılan değişiklik sebebi ile, kur farkından doğan devasa yük halkın sırtına yüklenmiş oldu. Yayımlanan raporda bu bölüm bulunmuyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü Raporunda ‘Kur Sansürü’

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre, Rapora erişen TBMM KİT Komisyonu üyesi CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, “Sansürlenen bulgulara göre yap-işlet-devret modeli ile yaptırılan otoyol projelerinin sözleşme hükümleri değiştirilerek görevli şirketlerin 2020’de 884 milyon 931 bin TL daha fazla gelir elde etmesi sağlandı. Sözleşmelerde yapılan bu değişiklikler nedeniyle projelerin kamuya devredileceği tarihe kadar şirketlerin kasasına fazladan 2 milyar 549 milyon 982 bin TL gireceği Sayıştay tarafından hesaplanmaktadır” ifadesini kullandı.


Yavuzyılmaz’ın paylaştığı taslak raporda, şirketlerin lehine uygulamalar dikkat çekti. Raporda “Kuzey Marmara Otoyolu Projesi (KMO), Odayeri – Paşaköy (3. Boğaz Köprüsü dahil) kesimi işi, Gebze – Orhangazi – İzmir (İzmir Körfez Geçişi) Otoyolu projesi işi ve Menemen – Aliağa – Çandarlı Otoyolu projesi işinde, işin sözleşmesinin sözleşme imzalandıktan sonra esaslı unsurları itibarıyla değiştirildiği tespit edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.


Raporda yer alan bilgiye göre, örneğin KMO Odayeri – Paşaköy Kesimi projesinde günlük 135 bin araç geçiş garantisi verildi. Ödemeler ilk yarıyıl dokuz, ikinci yarıyıl üç ay öne çekildi. Geçiş ücreti ve kur güncellemesinin yılda bir defadan ikiye çıkarılması sonucu 2019 için şirket garanti geliri ve araç geçiş geliri toplamı olarak 261 milyon 781 bin 634 lira daha fazla gelir elde etti. Şirket 2020 yılı içinse 424 milyon 690 bin 314 lira daha fazla gelir kazandı.

Kaynak: Cumhuriyet
 

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2021, 14:25

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER