Kira Artışlarıyla Beraber Kira Davaları da Arttı!

Konut kiralarındaki yüksek artış sebebi ile eski kiracıyı tahliye edip evi daha yüksek fiyat ile kiraya vermek isteyenler dava üstüne dava açıyor. 10 yıllık sözleşme uzama süresi dolan kiracılara noterden ihtarname yollanıyor. 5 yılı dolan kiracılar için de kira tespit davaları açılıyor. Mülk sahipleri bu dava yoluyla kiraya zam istiyor.

Kira Artışlarıyla Beraber Kira Davaları da Arttı!

Başta İstanbul olmak üzere pek çok ilde kiralık ev bulmak zorlaşırken, kimi ilçelerde yüzde 300’e yaklaşan kira artışları yeni ev arayanları zor durumda bıraktı. Bazı mülk sahipleri ise kira artışını fırsata çeviriyor. Kiracılarını tahliye etmek veya kirayı yükseltmek isteyenlerin hukuki yollara başvurduğunu aktaran avukatlar davalardaki artışı vurguluyor.

Hürriyet gazetesinden Gülistan Alagöz'ün haberine göre, kiralık eve yoğun talep olan bugünlerde ev sahipleri iki seçeneği değerlendiriyor. İlki; kiranın bölge ortalamasının altında kaldığını düşünenler eğer kiralama üzerinden 5 yıl geçtiyse ‘kira tespit davası’ açıp zam talep ediyor. Ev sahibi lehine ikinci seçenek ise; kira sözleşmelerinde 10 yıllık sözleşme uzama süresi dolanlar için tahliye talep ediliyor.

FESİH BİLDİRİMİ YAPMAK ZORUNDA

Kanuna göre kira sözleşmeleri aksi bir işlem yapılmadıkça her yıl yenileniyor. Ancak kiraya veren 10 yıllık uzama süresinin bitiminden sonra ‘herhangi bir gerekçe göstermek zorunda olmadan’ kiracıyı tahliye edebiliyor. Sadece uzama süresinin bitiminden en az 3 ay önce kiracıya yazılı olarak fesih bildirimi yapmak zorunda.

Konut kiraları zamları TÜİK'in açıkladığı 12 aylık ortalama Tüketici Fiyat Endeksi’ne (TÜFE) göre belirleniyor. Mülk sahibi yasal olarak bu oranın üzerinde zam yapamıyor. Ancak 5 yıl sonunda kira tespit davası açabiliyor. Kira tespit davalarında mülk sahibi ‘kiracım bölge ortalamasının çok altında kira ödüyor, bunu düzeltelim’ diyor. Bu durumda kira, emsal kira bedellerine göre yeniden tespit ediliyor.

"HAKİM ESKİ KİRACININ HAKKINI GÖZETİYOR"

Hem tahliye hem de kira tespit davalarına yoğun talep olduğunu aktaran Avukat Hikmet Güngör, "Tahliye için 10 yıllık uzama süresinin bitiminden en az 3 ay önceden ihtar çekilmesi şart. Kira tespit davalarında da hakim eski kiracının hakkını gözetiyor. Örneğin vatandaş 3 bin kira ödüyor ama bölge ortalaması 10 bin lira. Hemen kira 10 bin liraya çıkmıyor. Hakim, eski kiracıya ‘hakkaniyet indirimi’ yapıyor ve yeni kiraya karar veriyor” şeklinde konuştu.

10 yıl şartı dışında kirasını ödeyenlerin keyfi nedenlerle tahliye edilemeyeceğini belirten Güngör, "Ev sahibi kendisinin ya da bakmak zorunda olduğu kişilerin ihtiyacı varsa tahliye isteyebilir. İhtiyaç nedeniyle tahliyede evi 3 yıl başkasına kiraya veremez" ifadesini kullandı.

Kaynak: T24

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER