"Kredi Borcu Bulunan Vatandaş Sayısı 34 Milyon 536 Bine Ulaştı"

CHP'li Burhanettin Bulut, vatandaşların banka kredi borçlarını ödeyemez hale geldiğine vurgu yaparak, "Bu yılın ilk 5 ayında 409 bin kişi daha bankaların kara listesine alındı” ifadesini kullandı.

"Kredi Borcu Bulunan Vatandaş Sayısı 34 Milyon 536 Bine Ulaştı"

CHP Adana Milletvekili Bulut, vatandaşın borcunu ödeyebilmek için bankalardan zorunlu olarak kredi aldığını; kredi, faiz, borç sarmalı arasına sıkıştığını kaydederek, “Bu yıl ocak-mayıs döneminde 290 bin 882 kişi bireysel kredi, 181 bin 153 kişi de kredi kartı borcunu zamanında ödeyemediği için bankalar tarafından takibe alındı” dedi.

93 BİN 797 KİŞİLİK ARTIŞ

Hem kredi kartını hem de bireysel kredisini ödeyemeyen 408 bin 913 vatandaşın daha kredi sicili bozulduğunu belirten Bulut, bireysel kredi ve tüketici kredisi borcunu ödeyemeyenlerin sayısında geçen yılın aynı dönemine göre 93 bin 797 kişilik artış yaşandığını aktardı.

Bulut, son beş yılda bankalar tarafından takibe alındıkları halde, bu borçları halen devam eden vatandaş sayısının ise 3 milyon 449 bin 271’e yükseldiği mesajını verdi.

Risk Merkezi’nin verilerine göre bankalara kredi kartı ve tüketici kredisi borcu bulunan vatandaş sayısının ise son bir yılda 1 milyon 723 bin kişi artarak mayıs sonu itibariyle 34 milyon 536 bine çıktığını söyleyen Bulut, “Vatandaş borcu borç ile kapatarak borç sarmalına girdi, ülkenin yarısı bankalara borçlu. Pandemiyle beraber derinleşen ekonomik kriz ortamında nakit sıkıntısı çeken, borçlarını borçla çevirmeye çalışan vatandaş da esnaf da önünü göremiyor. AKP’nin 19 yılda ülkeyi getirdiği nokta vatandaşıyla, esnafıyla borçlu bir Türkiye” dedi.

Kaynak: Sözcü

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER