Kredilere Yapılandırma: Vade ve Faiz Arttırıldı!

Kamu bankalarının pandemi sürecinde düşük faizle verdiği ihtiyaç kredilerinin yapılandırılarak vadesi uzatılırken faizinin iki kattan fazla artırılarak yüzde 1.42”ye çıkarıldığı açıklandı.

Kredilere Yapılandırma: Vade ve Faiz Arttırıldı!

Pandemisi sebebi ile nakit ihtiyaçlarını karşılamak isteyen vatandaşlar için yüzde 0.49 faiz oranıyla kamu bankaları temel ihtiyaç destek kredisini devreye almıştı.


Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın verdiği bu krediler 36 ay vadeli olup 6 ay geri ödemesiz 30 ay boyunca eşit taksitlerle ödeniyor. 3, 5, 7.5, 10 bin liraya kadar verilen krediler yüzde 0.49 faiz oranıyla dağıtılmıştı.


Aylık geliri 5 bin liranın altında olduğunu beyan eden kişilere kredi çıkmıştı.


Hürriyet’ten Burak Taşçı’nın haberine göre düşük faizi sebebi ile ödemesi de oldukça kolay olan kredilere ilişkin kamu bankaları yapılandırma seçeneğini sunmaya başladı. Milyonlarca kişinin yararlandığı kredi ile milyarlarca lira dağıtılmıştı.


36 AYA VARAN YAPILANDIRMA


Temel ihtiyaç destek kredisini yapılandırmak isteyenler 18 ile 36 ay arasında vade uzatımı yapabiliyor. Vade uzatımı ile taksitler daha da düşerken faiz oranı ise yüzde 1.42 olarak düzenlenmiş durumda.
Yapılandırma, internet bankacılığı veya akıllı telefonlardan mobil bankacılık kullanılarak yapılabiliyor. Menüden ‘Krediler’ bölümüne girildiğinde ‘Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Yapılandırma’ seçeneği seçildiğinde BTİDK Vade Uzatımı işaretlenerek ilgili kredi seçimi yapılarak 18 ile 36 ay arasında istenen vade dilimi belirlenerek yapılandırma gerçekleşiyor.
 

Kaynak: İHA

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER