Kulis Haber: Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Hayat pahalılığı ve ekonomideki gidişat konusunda tartışmalar devam ederken, kulislerde, enflasyon hedeflemesine dikkat çekilerek asgari ücrette en az yüzde 25 oranında artış olacağı konuşuluyor.

Kulis Haber: Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Cumhuriyet Gazetesi'nden Mustafa Çakır'ın haberine göre; kulislerde dile getirilen rakamlar 3 bin 500 ila 3 bin 700 TL civarında. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Meclis’te bakanlığının bütçe görüşmelerinde, asgari ücretin tespit komisyonunda belirlendiğine işaret ederek “Benim keyfi olarak kalkıp asgari ücret şu kadar olsun, 3 bin lira olsun, 3 bin 500 lira olsun gibi dememin çok anlamı yok, böyle bir yetkim de yok” ifadelerini kullandı.

İktidarın yüksek artış beklentisi olarak ortaya koyduğu rakam ise şimdiki asgari ücretin olması gerekenin çok altında.

Türk-İş’in son araştırmasına göre bekâr bir çalışanın aylık yaşam maliyeti 3 bin 772 TL’ye ulaşmış durumda. Enflasyondaki artışla beraber makasın bin liraya ulaşacağını vurgulandı. Türk-İş, masaya bu hesapla oturacak. Makasın “kısmen değil tamamen” ortadan kaldırılmasını talep edecek.

Öte yandan işveren kanadı ise asgari ücrette yapılacak artışa paralel olarak verilecek desteğin de artırılmasını istiyor. Şu anda işverenlere işçi başına aylık 75 TL asgari ücret desteği veriliyor.

Kaynak: Cumhuriyet

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2021, 11:14

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER