Merkez Bankası Eski Başkanından Faiz Kararı Değerlendirmesi

İyi Parti Ankara Milletvekili ve Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz, 1 puanlık faiz indiriminin Merkez Bankası'nın kararı olmadığını, ‘yukarıdan gelen talimatla' faizin düşürüldüğünü dile getirdi.

Merkez Bankası Eski Başkanından Faiz Kararı Değerlendirmesi

Yılmaz, açıklamasında, “Eski bir merkez bankacı olarak talimat kelimesini kullanmaktan utanç duyuyorum ama maalesef gerçek bu. Faizlerin bu şekilde düşürülmesi akla ziyan. Zaten piyasa bu yanlışa hemen tepkisini verdi. Sonuçta hepimiz kaybettik. Artık yüksek enflasyon, düşük büyüme, hayat pahalılığı, yapılamayan yurtlar, ödenemeyen faturalara hazırlıklı olalım” ifadelerini kullandı.

Sözcü Gazetesi'nin haberine göre, Yılmaz, zamansız faiz indirimi yüzünden enflasyonun yükseleceğini, elektrik, doğalgaz ve akaryakıta zam yağacağını, faturaların kabaracağını, kış aylarının da çok zor geçeceğini belirtti. Öğrenci yurdu yapılabilecek paraların bile faize akacağını söyleyen Yılmaz, “Hükümet herhalde anketlere bakıp seçilemeyeceğini anlayınca ekonomiyi daha da zora sokmaya çalışıyor. Ancak boşuna. Aklı selim yönetim gelince tüm bu akıl dışı işler biter” şeklinde konuştu.

Yılmaz'ın tespitleri şöyle:

"Ekonomiyi deney tahtasına dönüştürdüler. bunlar yanlış yapmanın tahsilini almışlar. Faiz enflasyonun sebebi diye uydurdukları saçma teoriyi kanıtlamak için ülkenin 128 milyar dolarını yediler, bitirdiler.”

Yılmaz, gelecek dönemde Merkez'de yeni bir başkan değişikliği olup olmayacağı yönündeki  tartışmalara yönelik, “Başkan değişse bir felaket, değişmese başka felaket. Güven kalmadı ki. Kim gelirse gelsin faydalı işler yapma şansı yok” dedi.

Faiz kararıyla Orta Vadeli Program'ın (OVP) bir ay içinde ‘çöp' olduğunu belirten Yılmaz, Merkez Bankası'nın bu dönemde önce yukarıdan gelen talimatı yerine getirip sonra gerekçe ürettiğini ifade etti. Para Politikası Kurulu kararında çok sayıda riskin sıralandığına dikkat çeken Yılmaz, “O kadar riski arka arkaya sıralayıp sonra da faizi indirmek akla ziyan” şeklinde konuştu.
 

Kaynak:T24

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2021, 14:51

Süleyhan Avşar


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER