MERKEZ BANKASI FAİZLERİ 325 BAZ PUAN İNDİRDİ

Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 325 baz puan indirimle, yüzde 16.50’ye düşürdü.

MERKEZ BANKASI FAİZLERİ 325 BAZ PUAN İNDİRDİ

Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 325 baz puan indirimle, yüzde 19.75’ten yüzde 16.50’ye düşürdü.

Temmuz ayı toplantısında 425 baz puanlık bir indirime gidilmişti. Bu indirimle, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 24’ten yüzde 19,75’e çekilmişti.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, "Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal sıkılığın düzeyi ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir" ifadeleri kullanıldı.DOLAR ÇAKILDI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faizlerde 325 baz puan indirime gitmesiyle birlikte döviz kurlarında düşüş yaşanıyor.

TCMB'nin faiz kararı öncesinde 5,76 liraya kadar çıkan Dolar/TL, 5,67'li seviyelere kadar geriledi. Piyasalar, TCMB faiz kararı sonrasında, Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısından çıkacak kararı takip ediyor. Günün ilk faiz kararını açıklayan Merkez Bankası, faizlerde 325 baz puan indirime gitti.

Karar öncesinde saat 12:00 sularında 5,72 seviyelerine kadar çekilen Dolar/TL kuru, kararın açıklanmasına dakikalar kala 5,76'nın üzerine kadar tırmandı. 14:09 itibarıyla Dolar/TL kuru 5,6800 liradan satılırken Euro/TL ise 6,2680 seviyelerinde seyrediyor.

Hulusi Çağrı Tezcan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1