Muğla İmar Barışı Başvurusunda İlk Üçte

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar barışından 23 milyar 974 milyon 956 bin TL gelir elde edildiğini açıkladı.

Muğla İmar Barışı Başvurusunda İlk Üçte

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir'in "imar barışıyla" ilgili verdiği yazılı soru önergesini yanıtladı. Bakan Kurum yanıtında, İmar Barışı’na Haziran 2018 ile Ağustos 2019 tarihleri arasında 3 milyon 599 bin 867 yapı için başvuru yapıldığını ve toplamda 23 milyar 974 milyon 956 TL ödeme gerçekleştirildiğini bilgisine yer verdi.

CHP’li Emir’in soru önergesini cevaplayan Bakan Kurum "İmar Barışı kapsamında ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı olarak yapıldığı başvuru sahipleri tarafından beyan edilen yapılan için 08 Haziran 2018 – 15 Ağustos 2019 tarihleri arasında toplamda 3 milyon 599 bin 867 adet Yapı Kayıt Belgesi başvurusu yapılmış ve toplam 23 milyar 974 milyon 946 bin TL ödeme gerçekleştirilmiştir. İmar Barışı kapsamında Yapı Kayıt Belgesi başvuruları 15 Haziran 2019’da sonra ermiş olup, başvuru işlemi tamamlanan belgelerin yapı kayıt bedellerinin ödenmesi ise 31 Aralık 2019 tarihine kadar devam etmektedir. Yapı Kayıt Belgesine başvuruda bulunanlardan kaç kişinin bahsi geçen tarihe kadar ödeme yapacağı tahmin edilemediğinden, toplamda ne kadar gelir elde edileceği hususunda bir planlama yapmak doğru olmayacaktır. İki tarih arasında en çok Yapı Kayıt Belgesi başvurusu yapılan iller sırasıyla; İstanbul, İzmir, Muğla, Antalya, Ankara, Konya, Bursa, Mersin, Kocaeli, Aydın ve en çok belge alınan iller ise sırasıyla; İzmir, İstanbul, Muğla, Antalya, Konya, Bursa, Aydın, Mersin, Kocaeli olarak gerçekleşmiştir” açıklamasında bulundu.

Bakan Kurum’un açıklamaları sonrası imar barışı için yapılan başvuru sayısının büyüklüğüne vurgu yapan Emir “Türkiye’de 20 milyon civarında yapı olduğu göz önüne alındığında imar barışı için toplam 3 milyon 600 bin yapı için başvuru yapılmış olması olağanüstü bir rakamdır. Demek ki Devlet uyumuş, yönetmelikler kağıt üzerinde kalmış, denetimler olması gerektiği gibi yapılmamış ve kaçak yapılaşma bu seviyeye gelmiş. Şu haliyle yapı kayıt belgesi başvuruları ayrıntılı bir şekilde incelenebilse, bu miktardaki başvurunun olasıdır ki büyük oranda imar rantçıları tarafından yapıldığı ortaya çıkacaktır. İmar Barışı için ‘31 Aralık 2017’den önce inşa edilen yapıları kapsıyor’ dense de yasayı suiistimal edenler gece gündüz kaçak inşaat yaptığı ve 3 milyon 600 binlik başvuru rakamına böylelikle ulaşıldığı anlaşılmaktadır. İmar barışının amacından saptığı, kaçak yapılaşmayı ve kamu arazilerinin işgallerini özendirdiği görülmektedir." dedi.

Burcu Keskin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER